Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

20.06. 2019

Program Apollo: Nejnádhernější dobrodružství člověka ve vesmíru

V červenci uplyne přesně půl století od přistání prvních astronautů na povrchu Měsíce. Historií amerického projektu Apollo od tragické smrti posádky Apolla 1 přes celé měsíční dobrodružství až po mimořádný projekt spolupráce kosmických velmocí na společném letu Sojuz-Apollo, vás provede Milan HalousekČeské kosmické kanceláře, předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti. Ve čtvrtek 20. června na teplické hvězdárně.

Když v neděli 20. července 1969 přistál na měsíčním povrchu lunární modul Eagle americké kosmické expedice Apollo 11 a astronauté Neil Armstrong a Edwin Aldrin otiskli své první stopy do měsíčního prachu, naplnily se sny milionů pozemšťanů o cestování vesmírem. Přistání na Měsíci nebylo jen tak. Americký prezident Nixon měl připravený smuteční projev pro případ, že by mise Apollo 11 selhala, američtí státní zaměstnanci měli v den přistání na Měsíci pracovní volno. Když potom vše dobře dopadlo, zasypali Američané v New Yorku posádku více než 20 tunami papírových konfet.

Co předcházelo prvním krokům Neila Armstronga po Měsíci a co po nich následovalo? Program Apollo nebyly jen úspěchy, cestu ze Země na Měsíc provázela celá řada problémů a také smrt několika astronautů. Proč zemřela posádka Apolla 1 a co způsobilo téměř fatální nehodu mise k Měsíci s „nešťastným“ číslem 13? A proč jsme se na Měsíc za téměř padesát roků od prvního přistání nedokázali (nebo nechtěli) znovu vrátit?

Přednáška Milana Halouska se uskuteční v prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.

 

Foto: NASA, licence Public domain


  © 2012 UJEP