03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
12.06.2025
Teorie strun: od historie po současnost
Kde všude na Zemi se vyskytují lesní požáry, jaké mají příčiny a následky a jak do toho všeho zapadá nedávný velký požár v Českém Švýcarsku? O tom bude ve čtvrtek 24. listopadu v děčínské kavárně Coffee & Books povídat geobotanik a rostlinný ekolog prof. RNDr. Michal Hejcman, Ph.D. et Ph.D. z Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.
Oheň je součástí vývoje ekosystémů od doby, kdy rostliny kolonizovaly souš a vznikly suchozemské ekosystémy. Doklady přirozených lesních požárů pocházejí již z prvohor. Činností člověka se intenzita požárů výrazně zvýšila. Požáry mají jak pozitivní, tak i negativní dopady na fungování ekosystémů a lidských společností. Požár v Českém Švýcarsku si v rámci přednášky zasadíme do historických, ekologických, klimatických a hospodářských souvislostí.
Přednáška prof. Pavla Hejcmana v Děčínské kulturní kavárně Coffee & Books začne jako obvykle v 19 hodin.
Foto: Spáleniště Českého Švýcarska. Zdroj: Pavel Hejcman, Facebook (se svolením)
![]() |
© 2012 UJEP |