27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Proč mají nanokousky a velké kusy rozdílné vlastnosti? Proč je „nano-“ v dnešní době tak in a proč je kolem něj takový humbuk? Kde je nano- v přírodě odjakživa, co se vědci snaží napodobit a kde se jim to už podařilo? K čemu všemu je nano- použitelné a v čem může být i nebezpečné? O tom bude v úterý 22. března v rámci Café Nobel v Literární kavárně Fokus v kampusu UJEP povídat Doc. Ing. Zdeňka Kolská, Ph.D. z Ústeckého materiálového centra Přírodovědecké fakulty UJEP.
Od Zdeňky Kolské se pochopitelně také dozvíte, co konkrétního se dělá v oblasti nanovýzkumu v Ústí nad Labem. Není toho málo, a je to velmi zajímavé. Pozor – začíná se už v 17 hodin!
Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách univerzitního kampusu v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.
Ilustrační foto: Nano- a mikrostruktura oxidu zinečnatého. Kredit: Ilmar Kink, licence Attribution-ShareAlike 3.0 Unported.
![]() |
© 2012 UJEP |