Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

18.10. 2012

Muž jako evoluční inovace?

664684.JPGProsincové Café Nobel v Ústí nad Labem přivítá jako hosta biologa, filozofa a spisovatele prof. RNDr. Stanislava Komárka, Dr. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který ve Fokus Kafe de facto představí svou novou knihu esejů "Muž jako evoluční inovace. Eseje o maskulinitě, její etologii, životních strategiích a proměnách," která mu nedávno vyšla v nakladatelství Academia. Tentokrát mimořádně až od 19 hodin!

Anotace přednášky:

Proč je v hledáčku doby otázka podobnosti či rozdílnosti obou pohlaví a proč jsou na ni dvě různé odpovědi, jedna zkušenostní a jedna politicky korektní? Čím se vlastně liší lidští samečkové od jiných vyšších primátů mužského pohlaví? Co víme o emočním "zesíťování" mužských societ, které vlastně umožnilo kolektivní boj a kolektivní válčení? Je v euroamerické společnosti v krizi pouze maskulinita?


  © 2012 UJEP