27.02.2025
Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat
20.02.2025
Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!
Už ve starověkém Řecku si učenci představovali, že celý svět je složen z malých, okem neviditelných částeček. Že je to opravdu tak se však vědcům podařilo dokázat až o mnoho století později, a to díky rozvoji výpočetní techniky. Jak ve čtvrtek 7. dubna prozradí především dětským návštěvníkům ústeckého muzea odborník na počítačové modelování Mgr. Martin Svoboda Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, dnes jsme už schopní svět miniaturních částic zkoumat způsobem dříve nemyslitelným.
Moderní technologie nám umožňují simulovat a zobrazovat chování atomů i molekul. Díky tomu jsme schopní pozorovat atomové procesy či chemické reakce prostřednictvím počítačů.
Povídání Martina Svobody v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem začne v 17 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu mladých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.
Ilustrační obrázky: Pixabay.com