21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Na jaře to okolnosti nedovolily, tak se k 60. výročí první cesty člověka do vesmíru vrátíme alespoň teď, konkrétně v úterý 17. srpna, na teplické hvězdárně. Kosmický let Jurije Gagarina, o kterém bude povídat známý popularizátor kosmonautiky Milan Halousek, trval 12. dubna 1961 pouhých 106 minut. Přesto se navždy zapsal do dějin lidstva.
Co historickému okamžiku předcházelo a co po něm následovalo? Jaké byly osudy Gagarina a jeho následovníků? A jak to bylo s těmi, kteří údajně letěli do vesmíru před Gagarinem?
Krátký život prvního kosmonauta světa se uzavřel už v roce 1968. Jak to bylo s dodnes přesně neobjasněnými událostmi Gagarinovy tragické smrti? Opravdu zahynul při havárii vojenské stíhačky nebo dodnes létá vesmírem, jak o tom polemizují některé konspirační teorie?
Povídání Milana Halouska na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.
Přednášky se smí zúčastnit pouze návštěvníci s čerstvým negativním testem (antigenní POC test maximálně 72 hod., PCR test maximálně 7 dní starý), případně více než 14 dní po ukončeném očkování, anebo maximálně 180 dní po prodělání COVID 19.
Všichni účastníci musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření. Počítejte prosím s povinností evidence návštěvníků prostřednictvím e-mailových adres!
Kapacita sálu je podle platných nařízení snížena, proto si prosím rezervujte místo předem na adrese: hap@hapteplice.cz.
Ilustrační obrázky Pixabay.com a Pxhere.com, licence CC0 1.0