Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

02.12. 2013

Jak dostat kulatou Zemi do placaté mapy?

Blaha - ilustrace 2Už od antiky, nějakých dva a půl tisíce let zpátky, vzdělaní lidé tušili, že Země není placka. Dnes už to vědí i děti. Je ale docela těžké si to představit „zespodu“, ze zemského povrchu. Právě o tom přišel 14. listopadu návštěvníkům dětského Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe vyprávět kartograf Jan Daniel Bláha.

 

Nejprve dětem předložil pár základních důkazů o kulatosti Země, aby vzápětí ukázal, že naše planeta není úplně kulatá, ale že má zcela speciální tvar, přezdívaný geoid. Pro účely kartografie je to tvar velmi nešikovný, a tak si ho tvůrci map různě nahrazují – a Jan Daniel Bláha dětem prakticky předvedl, čím. Dozvěděly se, jak vypadá válcové, kuželové nebo azimutální zobrazení zemského povrchu a také co je tzv. Křovákovo zobrazení, které se používá při tvorbě map České republiky. Nakonec se také přesvědčily, že ani globus nemusí být kulatý.

Zvukový záznam povídání Jana Daniela Bláhy si můžete poslechnout zde. Přestože je ochuzeno o svou vizuální stránku, dozvíte se z něj i tak mnoho zajímavého.

 

Frederik Velinský


  © 2012 UJEP