Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

14.07. 2014

Extrémní svět exoplanet

Kepler22b-artworkPomalu není měsíce, aby médii neproběhla zpráva o objevu nové planety podobné Zemi. „Druhých Zemí“ a „Superzemí“ přibývá doslova jako hub po dešti. Mají ale tyto planety u vzdálených hvězd skutečně právo honosit se takovým označením? Jak blízko podobného objevu ve skutečnosti jsme a dočkáme se ho vůbec někdy? A pokud ano – k čemu nám to bude? O tom všem bude v rámci Café Nobel ve Fokus kafe v Ústí nad Labem povídat Mgr. Stanislav Poddaný, odborný pracovník Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně. Ve čtvrtek 13. listopadu od 18 hodin.

Obrázek: Exoplaneta Kepler 22b, planeta v obyvatelné zóně, podle představ výtvarníka. Kredit: NASA/Ames/JPL-Caltech, licence Public domain.


  © 2012 UJEP