03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
12.06.2025
Teorie strun: od historie po současnost
Od objevu první exoplanety obíhající hvězdu slunečního typu uběhlo přes čtvrt století. Dnes známe přes čtyři tisíce vzdálených světů. Otázka je, jak tyto světy vypadají – mají modré nebe jako naše Země, může na nich existovat život? A jak lze tyto světy zkoumat? Všechny tyto otázky otevře ve čtvrtek 15. července během své přednášky na teplické hvězdárně astronom a astrofyzik RNDr. Petr Kabáth, Ph.D. z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Také prozradí, jak se do honby za exoplanetami zapojují čeští astronomové.
Povídání astronoma a astrofyzika Petra Kabátha na teplické hvězdárně začne jako obvykle v 18 hodin.
Přednášky se smí zúčastnit pouze návštěvníci s čerstvým negativním testem (antigenní POC test maximálně 72 hod., PCR test maximálně 7 dní starý), případně více než 14 dní po ukončeném očkování, anebo maximálně 180 dní po prodělání COVID 19.
Všichni účastníci musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření. Počítejte prosím s povinností evidence návštěvníků prostřednictvím e-mailových adres!
Kapacita sálu je podle platných nařízení snížena, proto si prosím rezervujte místo předem na adrese: hap@hapteplice.cz.
Obrázek v článku: Umělecká představa planety obíhající hvězdu Proxima Centauri. Kredit: ESO/M. Kornmesser
Foto v abstraktu: Dalekohledy Evropské jižní observatoře na hoře La Silla v jihoamerickém Chile. Kredit: Z. Bardon, ESO