27.02.2025
Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat
20.02.2025
Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!
V říjnu 2016, těsně před příletem k Marsu, se modul Schiaparelli oddělil a sám zamířil k rudé planetě. Během přistávacího manévru se však projevily nečekané anomálie, v jejichž důsledku modul nepřistál, ale doslova se zřítil z výšky několika kilometrů. Sonda TGO byla úspěšnější – usadila se na oběžné dráze kolem Marsu, později upravené tak, aby zajistila optimální pokrytí povrchu vědeckými přístroji; zároveň by měla poskytovat telekomunikační spojení současným i budoucím misím.
Jak vám Dušan Majer prozradí, druhá část mise ExoMars s číslem 2020 by měla startovat letos v červenci; na rudé planetě přistane v březnu roku 2021. Z ruské přistávací plošiny Kazačok vyjede na povrch Marsu evropské vozítko Rosalind Franklinová. Jeho úkolem nebude nic menšího, než pátrání po stopách marsovského života.
Povídání o misi ExoMars začne v kavárně Coffee&Books v 19 hodin, což je pravidelný čas našich děčínských setkání.
Foto v abstraktu: Model přistávacího modulu Schiaparelli, který se v roce 2016 rozbil o povrch Marsu při neúspěšném přistání. Kredit: Gerbil, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Foto v článku: Mise ExoMars pohledem umělce – nahoře orbiter TGO, v pozadí přistávací platforma a dole vozítko Rosalind Franklinová. Vědecké aparáty nejsou zobrazeny ve shodném měříku. Kredit © ESA/ATG medialab.