Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

12.10. 2023

Bosenské údolí pyramid: skutečnost nebo fikce?

V roce 2005 americký podnikatel Semir Osmanagić světu oznámil, že ve své rodné Bosně a Hercegovině objevil dosud neznámé pyramidy. I když s ním odborná veřejnost nesouhlasí, tyto „pyramidy“ se staly doslova fenoménem. Jak se to mohlo stát a proč je Osmanagićův projekt tolik úspěšný? O tom bude ve čtvrtek 12. října v ústeckém muzeu vyprávět archeoložka a balkanistka PhDr. Soňa DvořáčkováArcheologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze.

Doporučená rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz!

Podle tvrzení Semira Osmanagiće se nad bosenským městem Visoko tyčí nejvyšší a nejstarší pyramidy světa. Objev vyvolal pozornost celosvětových médií a přilákal do Bosny turisty ze všech koutů naší planety. Archeologové i geologové se však k celé věci postavili kriticky. Odborné stanovisko je jasné – v Bosně a Hercegovině žádné pyramidy nejsou; jde o obyčejné kopce. Navzdory tomu i po téměř dvaceti letech Osmanagićův projekt žije svým vlastním životem a láká do Bosny zájemce z celého světa.

Přednáška Soni Dvořáčkové si klade za cíl ozřejmit, jakým způsobem Semir Osmanagić komunikuje s veřejností, jaké je postavení jeho pyramidového projektu v kontextu Bosny a Hercegoviny a proč je úspěšný, ačkoliv se z vědeckého hlediska jedná o nesmysl.

Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!

 

Foto v abstraktu: Objevitel údajných bosenských pyramid Semir Osmanagić. Kamenné bloky jsou podle geologů produkty běžných přírodních procesů. Kredit: Saša Nađfeji, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Foto v článku: Údajná „Pyramida Slunce“, vrch Visočica nad obcí Visoko v Bosně a Hercegovině. Kredit: Saša Nađfeji, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


  © 2012 UJEP