Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

18.05. 2017

Objevy asteroidů a jejich satelitů


V letech 1994 - 2002 objevili astronomové z Ondřejova jako vedlejší produkt programu fotometrického výzkumu blízkozemních asteroidů se svým 65cm dalekohledem přes 700 nových asteroidů. Astronom Mgr. Petr Pravec, Dr. z Astronomického ústavu AV ČR ve své přednášce v rámci cyklu Café Nobel, která se ve čtvrtek 18. května přece jen ještě uskuteční na teplické hvězdárně na Písečném vrchu, nastíní okolnosti a principy těchto objevů a uvede je do kontextu s tehdejšími i současnými prohlídkami oblohy.

Badatelé z Ondřejova objevují nové asteroidy jako vedlejší produkt svých výzkumných programů i nadále – v současnosti s 1,54m dalekohledem na observatoři La Silla v Chile, který používají pro svůj projekt NEOSource od roku 2012. I o tomto projektu uslyšíte, stejně jako se dozvíte bližší detaily o vzdálených pozorováních v Chile.

Ještě důležitější, než objevy nových asteroidů, jsou pro poznání populace, vlastností, vzniku a vývojových procesů asteroidů objevy a výzkum jejich satelitů. „Od roku 1997 jsme objevili nebo spoluobjevili a zkoumali satelity již u více než 100 asteroidů,“ říká astronom Petr Pravec. Ve druhé části své přednášky nastíní metodu jejich objevů a zkoumání fotometrickou technikou a uvede hlavní poznatky, které o nich naši badatelé získali. Zmíní také výhledy v této oblasti do budoucna, zejména připravovanou misi NASA a ESA k blízkozemnímu binárnímu asteroidu (65803) Didymos, jehož satelit naši vědci spoluobjevili v roce 2003.

 

Café Nobel s Petrem Pravcem začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin. Oproti původním informacím se nakonec uskuteční ještě na hvězdárně na Písečném vrchu. Rekonstrukce hvězdárny totiž začne o něco později, než se původně předpokládalo; skončit by měla v létě roku 2018. Od letošního června se proto teplická Café Nobel budou konat v prostorách Planetária v Koperníkově ulici.

 

Ilustrační foto: Pixabay.com


  © 2012 UJEP