21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

12.12. 2013

Život ve vakuu

lisejnik ve vacuuMohou živé bytosti přežít v kosmickém prostoru i bez skafandrů a vesmírných lodí? Odpověď na tuto otázku hledáme již déle než sto let. Živé organismy nás však stále překvapují svou neobyčejnou schopností proniknout i tam, kde je život zdánlivě vyloučen. Mohou se šířit i mezi planetami? Máme snad ve vesmíru hledat i původ života na Zemi?
Na tyto a spousty dalších otázek se pokusí odpovědět Mgr. Tomáš Petrásek z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR v prosincovém Café Nobel v Ústí nad Labem. Srdečně vás zveme!

Zdroj obrázku: http://www.esa.int/Our_Activities/Human_Spaceflight/Lichen_survives_in_space