21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

12.12. 2013

Život ve vakuu

lisejnik ve vacuuMohou živé bytosti přežít v kosmickém prostoru i bez skafandrů a vesmírných lodí? Odpověď na tuto otázku hledáme již déle než sto let. Živé organismy nás však stále překvapují svou neobyčejnou schopností proniknout i tam, kde je život zdánlivě vyloučen. Mohou se šířit i mezi planetami? Máme snad ve vesmíru hledat i původ života na Zemi?
Na tyto a spousty dalších otázek se pokusí odpovědět Mgr. Tomáš Petrásek z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR v prosincovém Café Nobel v Ústí nad Labem. Srdečně vás zveme!

Zdroj obrázku: http://www.esa.int/Our_Activities/Human_Spaceflight/Lichen_survives_in_space