Ústí nad Labem

15. srpna

15.08.2024

Fyzika piva

Pivo, to není jen nápoj! Zajímá vás, proč má pivo pěnu? Kde se bere jeho barva? Jak poznat, jestli je plechovka piva natlakovaná? Jak pomocí piva porozumět celé řadě fyzikálních jevů a zákonů? V přednášce částicového fyzika a popularizátora vědy Mgr. Martina Rybáře, Ph.D. z pražské Univerzity Karlovy, doplněné sérií experimentů, uslyšíte nejen odpovědi na tyto otázky. Ve čtvrtek 15. srpna v ústeckém muzeu!

18.07.2024

Nano-Atto – na velikosti a rychlosti záleží aneb Proč potřebujeme rychle měřit v nanosvětě?

Vesmír nás fascinuje nejen svojí krásou, ale zejména rozlehlostí: jednotlivé objekty často dělí mnoho astronomických jednotek prázdného prostoru. V rámci Café Nobel, které bude ve čtvrtek 18. července hostit hvězdárna v Teplicích, se spolu s doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem ponoříme do naprosto odlišného světa. Mohli bychom jej označit za protipól vesmíru, neboť vzdálenosti mezi jeho „obyvateli“ je na první pohled naprosto zanedbatelná.

04.04. 2013

Louny: Život na korálovém útesu

balzarova-nemoKorálové útesy tvoří rozsáhlý propojený ekosystém, ve kterém má každý z jeho obyvatel svou nezastupitelnou roli. Své místo tam má vzájemná pomoc a spolupráce, stejně jako umění žít na úkor druhého. Velcí tvorové, želvy, delfíni a žraloci, navštěvují korálové útesy jen občas - slouží jim jako loviště nebo útočiště. Od fotografky, potápěčky a bioložky Martiny Balzarové se dozvíte jak korálové útesy vznikají. Je jejich křehký svět v nebezpečí? Co se stane když korál začne umírat a jak může k záchraně útesů i jejich obyvatel přispět každý z nás?

2. května od 17.00 v Městské knihovně Louny!

Přednášce bude předcházet vernisáž výstavy fotografií Martiny Balzarové Podmořská setkávání.