21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

04.04. 2013

Louny: Život na korálovém útesu

balzarova-nemoKorálové útesy tvoří rozsáhlý propojený ekosystém, ve kterém má každý z jeho obyvatel svou nezastupitelnou roli. Své místo tam má vzájemná pomoc a spolupráce, stejně jako umění žít na úkor druhého. Velcí tvorové, želvy, delfíni a žraloci, navštěvují korálové útesy jen občas - slouží jim jako loviště nebo útočiště. Od fotografky, potápěčky a bioložky Martiny Balzarové se dozvíte jak korálové útesy vznikají. Je jejich křehký svět v nebezpečí? Co se stane když korál začne umírat a jak může k záchraně útesů i jejich obyvatel přispět každý z nás?

2. května od 17.00 v Městské knihovně Louny!

Přednášce bude předcházet vernisáž výstavy fotografií Martiny Balzarové Podmořská setkávání.