21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

04.04. 2013

Louny: Život na korálovém útesu

balzarova-nemoKorálové útesy tvoří rozsáhlý propojený ekosystém, ve kterém má každý z jeho obyvatel svou nezastupitelnou roli. Své místo tam má vzájemná pomoc a spolupráce, stejně jako umění žít na úkor druhého. Velcí tvorové, želvy, delfíni a žraloci, navštěvují korálové útesy jen občas - slouží jim jako loviště nebo útočiště. Od fotografky, potápěčky a bioložky Martiny Balzarové se dozvíte jak korálové útesy vznikají. Je jejich křehký svět v nebezpečí? Co se stane když korál začne umírat a jak může k záchraně útesů i jejich obyvatel přispět každý z nás?

2. května od 17.00 v Městské knihovně Louny!

Přednášce bude předcházet vernisáž výstavy fotografií Martiny Balzarové Podmořská setkávání.