21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

12.12. 2013

Židovské hřbitovy – domy života

nahrobekBývají zastrčené, zarostlé, zanedbané, opuštěné... Kácející se, často popadané a rozlámané náhrobky pokryté nesrozumitelnými znaky však skrývají tisíce lidských příběhů. Židovské hřbitovy jsou kamennými knihovnami, archivy historie židovské populace, nezřídka s jedinými dochovanými údaji o našich dávno zesnulých židovských spoluobčanech. Zároveň jsou jakýmisi almanachy poezie a symboliky, učebnicemi humanity a úcty k životu, které si zaslouží být čteny a pochopeny. Zpřístupnit postupně všem zájemcům pro ně nesrozumitelná tajemství zhruba 340 českých a moravských „domů života“ – židovských hřbitovů – si dal za cíl ústecký herec a také hebraista Jaroslav Achab Haidler v rámci svého projektu Kešet. V pondělí 16. prosince od 17 hodin přijde tento dokumentační projekt představit na Café Nobel@UJEP do Literární kavárny Fokus v Kampusu Univerzity J.E. Purkyně v Ústí nad Labem.