16. září

16.09.2021

125 let objevu radioaktivity

První březnový den roku 1896 Henri Becquerel objevil, že jakési paprsky vycházející z uranových solí způsobují černání fotografické desky stejně, jako nedávno objevené rentgenové záření. „Becquerelovy paprsky“ se spolu s paprsky X rázem dostaly do centra pozornosti fyziků a chemiků. O cestě od jednoho snímku až k jaderné reakci bude ve čtvrtek 16. září na teplické hvězdárně povídat fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

09.09.2021

Co nevíte o historických sušárnách chmele

Český chmel je dlouhodobě považován za nejlepší na světě. Jeho pěstování ve vybraných lokalitách po staletí zásadně ovlivňovalo životy lidí i podobu krajiny a sídel. Historických staveb, které souvisely se sušením a zpracováním chmele, se u nás dochovaly tisíce. Bohužel, vinou změny technologie zpracování této plodiny jsou většinou nevyužívané, neudržované a na hranici zániku. S dokumentací sušáren chmele, s jejich specifiky a vývojem technologie pro sušení vás ve čtvrtek 9. září v ústeckém muzeu seznámí Mgr. Lucie Radová z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem a stavební historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.Filozofické fakulty ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

12.12. 2013

Židovské hřbitovy – domy života

nahrobekBývají zastrčené, zarostlé, zanedbané, opuštěné... Kácející se, často popadané a rozlámané náhrobky pokryté nesrozumitelnými znaky však skrývají tisíce lidských příběhů. Židovské hřbitovy jsou kamennými knihovnami, archivy historie židovské populace, nezřídka s jedinými dochovanými údaji o našich dávno zesnulých židovských spoluobčanech. Zároveň jsou jakýmisi almanachy poezie a symboliky, učebnicemi humanity a úcty k životu, které si zaslouží být čteny a pochopeny. Zpřístupnit postupně všem zájemcům pro ně nesrozumitelná tajemství zhruba 340 českých a moravských „domů života“ – židovských hřbitovů – si dal za cíl ústecký herec a také hebraista Jaroslav Achab Haidler v rámci svého projektu Kešet. V pondělí 16. prosince od 17 hodin přijde tento dokumentační projekt představit na Café Nobel@UJEP do Literární kavárny Fokus v Kampusu Univerzity J.E. Purkyně v Ústí nad Labem.