21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

12.12. 2013

Židovské hřbitovy – domy života

nahrobekBývají zastrčené, zarostlé, zanedbané, opuštěné... Kácející se, často popadané a rozlámané náhrobky pokryté nesrozumitelnými znaky však skrývají tisíce lidských příběhů. Židovské hřbitovy jsou kamennými knihovnami, archivy historie židovské populace, nezřídka s jedinými dochovanými údaji o našich dávno zesnulých židovských spoluobčanech. Zároveň jsou jakýmisi almanachy poezie a symboliky, učebnicemi humanity a úcty k životu, které si zaslouží být čteny a pochopeny. Zpřístupnit postupně všem zájemcům pro ně nesrozumitelná tajemství zhruba 340 českých a moravských „domů života“ – židovských hřbitovů – si dal za cíl ústecký herec a také hebraista Jaroslav Achab Haidler v rámci svého projektu Kešet. V pondělí 16. prosince od 17 hodin přijde tento dokumentační projekt představit na Café Nobel@UJEP do Literární kavárny Fokus v Kampusu Univerzity J.E. Purkyně v Ústí nad Labem.