Ústí nad Labem

9. května

09.05.2019

O UFO seriózně

Co je a co už není UFO a jak se tento fenomén zkoumá? Je to vůbec možné bez zatížení senzačními představami o létajících talířích a „malých zelených mužíčcích“? Jaké procento původně „nevysvětlených létajících objektů” se daří zařadit a jaké úkazy lidé nejčastěji považují za UFO? O tom bude ve čtvrtek 9. května v ústecké kavárně Bárka povídat publicista a záhadolog Ing. Vladimír Šiška, zakladatel a vedoucí projektu Záře.

Poválečná Tisá

Historie obce po druhé světové válce nepřehlédnutelně odráží velké dějiny – odsun německé většiny, nástup komunismu i postupnou devastaci vystřídal výrazný rozvoj posledních desetiletí. V kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku o tom bude ve čtvrtek 25. dubna vyprávět středoškolský učitel Mgr. Jiří ŘehákGymnázia Teplice, který se zabývá regionálními dějinami 20. století.

12.12. 2013

Židovské hřbitovy – domy života

nahrobekBývají zastrčené, zarostlé, zanedbané, opuštěné... Kácející se, často popadané a rozlámané náhrobky pokryté nesrozumitelnými znaky však skrývají tisíce lidských příběhů. Židovské hřbitovy jsou kamennými knihovnami, archivy historie židovské populace, nezřídka s jedinými dochovanými údaji o našich dávno zesnulých židovských spoluobčanech. Zároveň jsou jakýmisi almanachy poezie a symboliky, učebnicemi humanity a úcty k životu, které si zaslouží být čteny a pochopeny. Zpřístupnit postupně všem zájemcům pro ně nesrozumitelná tajemství zhruba 340 českých a moravských „domů života“ – židovských hřbitovů – si dal za cíl ústecký herec a také hebraista Jaroslav Achab Haidler v rámci svého projektu Kešet. V pondělí 16. prosince od 17 hodin přijde tento dokumentační projekt představit na Café Nobel@UJEP do Literární kavárny Fokus v Kampusu Univerzity J.E. Purkyně v Ústí nad Labem.