Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

12.12. 2013

Židovské hřbitovy – domy života

nahrobekBývají zastrčené, zarostlé, zanedbané, opuštěné... Kácející se, často popadané a rozlámané náhrobky pokryté nesrozumitelnými znaky však skrývají tisíce lidských příběhů. Židovské hřbitovy jsou kamennými knihovnami, archivy historie židovské populace, nezřídka s jedinými dochovanými údaji o našich dávno zesnulých židovských spoluobčanech. Zároveň jsou jakýmisi almanachy poezie a symboliky, učebnicemi humanity a úcty k životu, které si zaslouží být čteny a pochopeny. Zpřístupnit postupně všem zájemcům pro ně nesrozumitelná tajemství zhruba 340 českých a moravských „domů života“ – židovských hřbitovů – si dal za cíl ústecký herec a také hebraista Jaroslav Achab Haidler v rámci svého projektu Kešet. V pondělí 16. prosince od 17 hodin přijde tento dokumentační projekt představit na Café Nobel@UJEP do Literární kavárny Fokus v Kampusu Univerzity J.E. Purkyně v Ústí nad Labem.