16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

19.09. 2012

Srpen 2012 - Letní speciál: Ústí ve službách vědy

Hosty letního speciálu, který jsme pořádali u příležitosti 100. výročí objevu kosmického záření, byli  Mgr. Václav Houfek a Mgr. Martin Krsek z Muzea města Ústí nad Labem. Název Ústí ve službách vědy nebyl zvolen náhodou - ke svému objevu, za který získal Viktor Franz Hess Nobelovou cenu, startoval právě z Ústí nad Labem; a tak jsme se zamysleli nad tím, které objevy a vynálezy spatřily světlo světa v našem městě.

Audio záznam Café Nobel na téma Průkopníci vědy a techniky aneb 100 let od objevu kosmického záření

Audio záznam z vernisáže Průkopníci vědy a techniky na Ústecku

Český rozhlas, magazín Planetárium, 18.8.2012: Meteorologové a jejich balóny v Praze-Libuši - Oslava 100. výročí objevu kosmického záření