21. prosince

VZLUSAT-1: Česká technologická nanodružice ve vesmíru

Od konce června letošního roku obíhá po polární dráze kolem Země v pořadí sedmá česká nebo československá družice. Jmenuje se VZLUSAT-1 a je to naše první technologická nanodružice typu CubeSat. Ve spolupráci s českými soukromými firmami a univerzitami ji vyvinuli a zkonstruovali ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v Praze. Vedoucím projektu VZLUSAT-1 je kosmický inženýr ing. Vladimír Dániel, Ph.D., který jej ve čtvrtek 21. prosince představí na Café Nobel v teplickém planetáriu.

Výroba lithia – světová praxe a česká realita

Lithium, nejlehčí z alkalických kovů, je dnes předmětem neutuchajících diskusí i sporů. Chcete získat přehled o jeho současné světové výrobě a možném budoucím vývoji na trhu s lithiem? Pak určitě přijďte ve čtvrtek 14. prosince do ústeckého Fokus kafe! Ing. Vu Nguyen Hong, Ph.D. z Ústavu korozního inženýrství a kovového materiálu VŠCHT v Praze představí svůj výzkum získávání lithia z Li-slíd a potenciální využití této nerostné suroviny k průmyslové výrobě lithných sloučenin v Čechách.

19.09. 2012

Srpen 2012 - Letní speciál: Ústí ve službách vědy

Hosty letního speciálu, který jsme pořádali u příležitosti 100. výročí objevu kosmického záření, byli  Mgr. Václav Houfek a Mgr. Martin Krsek z Muzea města Ústí nad Labem. Název Ústí ve službách vědy nebyl zvolen náhodou - ke svému objevu, za který získal Viktor Franz Hess Nobelovou cenu, startoval právě z Ústí nad Labem; a tak jsme se zamysleli nad tím, které objevy a vynálezy spatřily světlo světa v našem městě.

Audio záznam Café Nobel na téma Průkopníci vědy a techniky aneb 100 let od objevu kosmického záření

Audio záznam z vernisáže Průkopníci vědy a techniky na Ústecku

Český rozhlas, magazín Planetárium, 18.8.2012: Meteorologové a jejich balóny v Praze-Libuši - Oslava 100. výročí objevu kosmického záření