Ústí nad Labem

8. listopadu

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

Absint: Zelená víla

Od tmou zahaleného starověku až do současnosti trvá obliba nápojů připravovaných z pelyňku. Tomu současnému se říká absint a z jeho historie se dozvíte takřka vše. A je toho opravdu hodně – vždyť mnohá zákoutí, tajemství i mýty spjaté s absintem dráždí fantazii lidí po dlouhá staletí. Ve čtvrtek 8. listopadu o tom bude v ústecké kavárně Bárka vyprávět chemik doc. Dr. Ing. Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

19.09. 2012

Srpen 2012 - Letní speciál: Ústí ve službách vědy

Hosty letního speciálu, který jsme pořádali u příležitosti 100. výročí objevu kosmického záření, byli  Mgr. Václav Houfek a Mgr. Martin Krsek z Muzea města Ústí nad Labem. Název Ústí ve službách vědy nebyl zvolen náhodou - ke svému objevu, za který získal Viktor Franz Hess Nobelovou cenu, startoval právě z Ústí nad Labem; a tak jsme se zamysleli nad tím, které objevy a vynálezy spatřily světlo světa v našem městě.

Audio záznam Café Nobel na téma Průkopníci vědy a techniky aneb 100 let od objevu kosmického záření

Audio záznam z vernisáže Průkopníci vědy a techniky na Ústecku

Český rozhlas, magazín Planetárium, 18.8.2012: Meteorologové a jejich balóny v Praze-Libuši - Oslava 100. výročí objevu kosmického záření