20. prosince

Špicberky/ Svalbard 1968 – 2018 Půl století a dvě české expedice

Před 50 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve čtvrtek 20. prosince na teplické hvězdárně vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

Netopýři mezi paneláky

Zajímá vás, jak žijí netopýři v městském prostředí mezi lidmi? Pak určitě přijďte na další Café Nobel Bez kofeinu, které se uskuteční v úterý 11. prosince v kavárně Bárka v Ústí nad Labem. Jednoduché povídání určené především dětem připravil biolog a zoolog Mgr. Michal Porteš z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

09.12. 2013

Umělé ostrovy ve vesmíru

797px-Inflatable_habitat_s89_20084Většina vesmíru je prázdný prostor a planet v obyvatelné zóně je jen omezené množství. Ani naše Země nám nebude stačit věčně. Kolonizace
volného prostoru je proto lákavá myšlenka, znamená to ale, že si své nové světy musíme nejprve postavit? Přichází opravdu čas expanze lidí do tohoto nepříliš probádaného prostoru? Dá se vůbec něco takového realizovat, a pokud ano, jak to bude náročné? Pokud Vás zajímají odpovědi na tyto a podobné otázky, přijďte si poslechnout povídání Petra Tomka, novináře a popularizátora vědy! Těšíme se na Vás!

Obrázek: NASA, Kitmacher, Ciccora artists