21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

09.12. 2013

Umělé ostrovy ve vesmíru

797px-Inflatable_habitat_s89_20084Většina vesmíru je prázdný prostor a planet v obyvatelné zóně je jen omezené množství. Ani naše Země nám nebude stačit věčně. Kolonizace
volného prostoru je proto lákavá myšlenka, znamená to ale, že si své nové světy musíme nejprve postavit? Přichází opravdu čas expanze lidí do tohoto nepříliš probádaného prostoru? Dá se vůbec něco takového realizovat, a pokud ano, jak to bude náročné? Pokud Vás zajímají odpovědi na tyto a podobné otázky, přijďte si poslechnout povídání Petra Tomka, novináře a popularizátora vědy! Těšíme se na Vás!

Obrázek: NASA, Kitmacher, Ciccora artists