21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

09.12. 2013

Umělé ostrovy ve vesmíru

797px-Inflatable_habitat_s89_20084Většina vesmíru je prázdný prostor a planet v obyvatelné zóně je jen omezené množství. Ani naše Země nám nebude stačit věčně. Kolonizace
volného prostoru je proto lákavá myšlenka, znamená to ale, že si své nové světy musíme nejprve postavit? Přichází opravdu čas expanze lidí do tohoto nepříliš probádaného prostoru? Dá se vůbec něco takového realizovat, a pokud ano, jak to bude náročné? Pokud Vás zajímají odpovědi na tyto a podobné otázky, přijďte si poslechnout povídání Petra Tomka, novináře a popularizátora vědy! Těšíme se na Vás!

Obrázek: NASA, Kitmacher, Ciccora artists