16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

09.12. 2013

Umělé ostrovy ve vesmíru

797px-Inflatable_habitat_s89_20084Většina vesmíru je prázdný prostor a planet v obyvatelné zóně je jen omezené množství. Ani naše Země nám nebude stačit věčně. Kolonizace
volného prostoru je proto lákavá myšlenka, znamená to ale, že si své nové světy musíme nejprve postavit? Přichází opravdu čas expanze lidí do tohoto nepříliš probádaného prostoru? Dá se vůbec něco takového realizovat, a pokud ano, jak to bude náročné? Pokud Vás zajímají odpovědi na tyto a podobné otázky, přijďte si poslechnout povídání Petra Tomka, novináře a popularizátora vědy! Těšíme se na Vás!

Obrázek: NASA, Kitmacher, Ciccora artists