16. září

16.09.2021

125 let objevu radioaktivity

První březnový den roku 1896 Henri Becquerel objevil, že jakési paprsky vycházející z uranových solí způsobují černání fotografické desky stejně, jako nedávno objevené rentgenové záření. „Becquerelovy paprsky“ se spolu s paprsky X rázem dostaly do centra pozornosti fyziků a chemiků. O cestě od jednoho snímku až k jaderné reakci bude ve čtvrtek 16. září na teplické hvězdárně povídat fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

09.09.2021

Co nevíte o historických sušárnách chmele

Český chmel je dlouhodobě považován za nejlepší na světě. Jeho pěstování ve vybraných lokalitách po staletí zásadně ovlivňovalo životy lidí i podobu krajiny a sídel. Historických staveb, které souvisely se sušením a zpracováním chmele, se u nás dochovaly tisíce. Bohužel, vinou změny technologie zpracování této plodiny jsou většinou nevyužívané, neudržované a na hranici zániku. S dokumentací sušáren chmele, s jejich specifiky a vývojem technologie pro sušení vás ve čtvrtek 9. září v ústeckém muzeu seznámí Mgr. Lucie Radová z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem a stavební historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.Filozofické fakulty ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

23.03. 2017

Tugela Falls: Kilometr vody. Jak se měří nejvyšší vodopády světa

Cesta tří nadšenců a čtyř geodetů k jihoafrickému vodopádu měla rozsoudit, zda jsou Tugela Falls opravdu vyšší než venezuelský vodopád Kerapakupai Merú – Salto Ángel. Výletník, fotograf a muzikant Martin Šíl spolu s geodetem Milošem Fridrichovským o tom budou ve čtvrtek 23. března vyprávět v Literární kavárně v kampusu ústecké univerzity.

O vodopádu Tugela Falls, který stéká ze svahů Dračích hor na východě Jihoafrické republiky, se tradičně říká, že je druhý nejvyšší na světě. Uvádí se, že celková výška jeho pěti kaskád je 948 metrů; za vodopádem Salto Ángel ve Venezuele by tak zaostával o 31 metr. O výšce obou vodopádů však panují pochybnosti – byla totiž určena odečtem nadmořských výšek barometrickým výškoměrem. Naši vědci přeměřili jihoafrický vodopád geodetickou metodou a jejich měření ukázala, že vodopád Tugela Falls má ve skutečnosti 983 metry. Pokud by tento exaktní údaj byl přijat vědeckou komunitou, byl by absolutní rekord vodopádu Salto Ángel o čtyři metry překonán…

Jak se vlastně vodopády měří? Kde začínají a kde končí? A co všechno musela parta dobrodružných povah ve výškách kolem 3000 metrů nad mořem překonat? Bude mít nejvyšší vodopád světa své české objevitele? O tom všem budou Martin Šíl a Miloš Fridrichovský povídat v Literární kavárně Fokus; přednáška začne už v 17 hodin.

Literární kavárnu najdete v prostorách univerzitního kampusu UJEP v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Foto © Martin Šíl