16. května

Černé díry a gravitační vlny (v hledáčku kosmických misí)

Černé díry patří mezi nejtajemnější objekty ve vesmíru. Na jejich hranici zdánlivě zamrzá čas a cokoli se dostane pod tuto hranici, tzv. horizont událostí, nedostane se už zpět, ani nám nemůže o sobě dát vědět. Jak tedy můžeme černé díry zkoumat a co o nich víme? O tom bude ve čtvrtek 16. května na teplické hvězdárně povídat RNDr. Jiří Svoboda, PhDAstronomického ústavu AV ČR v Praze.

Tradiční hudba a tradiční nástroje Kanárských ostrovů

Ve čtvrtek 2. května se v ústeckém muzeu můžete setkat s českou hudebnicí a uměleckou ředitelkou Monikou Srncovou, pro níž jsou už 20 let druhým domovem Kanárské ostrovy. Jak vám prozradí, význam tohoto souostroví v historicko-kulturním vývoji Španělska a Latinské Ameriky vůbec není zanedbatelný. Prozkoumáme ho spolu zblízka.

23.03. 2017

Tugela Falls: Kilometr vody. Jak se měří nejvyšší vodopády světa

Cesta tří nadšenců a čtyř geodetů k jihoafrickému vodopádu měla rozsoudit, zda jsou Tugela Falls opravdu vyšší než venezuelský vodopád Kerapakupai Merú – Salto Ángel. Výletník, fotograf a muzikant Martin Šíl spolu s geodetem Milošem Fridrichovským o tom budou ve čtvrtek 23. března vyprávět v Literární kavárně v kampusu ústecké univerzity.

O vodopádu Tugela Falls, který stéká ze svahů Dračích hor na východě Jihoafrické republiky, se tradičně říká, že je druhý nejvyšší na světě. Uvádí se, že celková výška jeho pěti kaskád je 948 metrů; za vodopádem Salto Ángel ve Venezuele by tak zaostával o 31 metr. O výšce obou vodopádů však panují pochybnosti – byla totiž určena odečtem nadmořských výšek barometrickým výškoměrem. Naši vědci přeměřili jihoafrický vodopád geodetickou metodou a jejich měření ukázala, že vodopád Tugela Falls má ve skutečnosti 983 metry. Pokud by tento exaktní údaj byl přijat vědeckou komunitou, byl by absolutní rekord vodopádu Salto Ángel o čtyři metry překonán…

Jak se vlastně vodopády měří? Kde začínají a kde končí? A co všechno musela parta dobrodružných povah ve výškách kolem 3000 metrů nad mořem překonat? Bude mít nejvyšší vodopád světa své české objevitele? O tom všem budou Martin Šíl a Miloš Fridrichovský povídat v Literární kavárně Fokus; přednáška začne už v 17 hodin.

Literární kavárnu najdete v prostorách univerzitního kampusu UJEP v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Foto © Martin Šíl