21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

23.03. 2017

Tugela Falls: Kilometr vody. Jak se měří nejvyšší vodopády světa

Cesta tří nadšenců a čtyř geodetů k jihoafrickému vodopádu měla rozsoudit, zda jsou Tugela Falls opravdu vyšší než venezuelský vodopád Kerapakupai Merú – Salto Ángel. Výletník, fotograf a muzikant Martin Šíl spolu s geodetem Milošem Fridrichovským o tom budou ve čtvrtek 23. března vyprávět v Literární kavárně v kampusu ústecké univerzity.

O vodopádu Tugela Falls, který stéká ze svahů Dračích hor na východě Jihoafrické republiky, se tradičně říká, že je druhý nejvyšší na světě. Uvádí se, že celková výška jeho pěti kaskád je 948 metrů; za vodopádem Salto Ángel ve Venezuele by tak zaostával o 31 metr. O výšce obou vodopádů však panují pochybnosti – byla totiž určena odečtem nadmořských výšek barometrickým výškoměrem. Naši vědci přeměřili jihoafrický vodopád geodetickou metodou a jejich měření ukázala, že vodopád Tugela Falls má ve skutečnosti 983 metry. Pokud by tento exaktní údaj byl přijat vědeckou komunitou, byl by absolutní rekord vodopádu Salto Ángel o čtyři metry překonán…

Jak se vlastně vodopády měří? Kde začínají a kde končí? A co všechno musela parta dobrodružných povah ve výškách kolem 3000 metrů nad mořem překonat? Bude mít nejvyšší vodopád světa své české objevitele? O tom všem budou Martin Šíl a Miloš Fridrichovský povídat v Literární kavárně Fokus; přednáška začne už v 17 hodin.

Literární kavárnu najdete v prostorách univerzitního kampusu UJEP v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Foto © Martin Šíl