21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Jihoafrická republika je doslova „světem v jedné zemi“, biodiverzitním hotspotem, který nabízí úchvatná setkání s různorodými zvířaty, včetně velryby jižní (Eubalaena australis). Ta k jihoafrickým břehům pravidelně migruje, aby zde na svět přivedla mláďata. Podívaná přitahuje tisíce turistů, kteří neváhají cestovat přes půlku světa, aby se s přátelskou velrybou setkali tváří v tvář. O velrybách jižních bude ve čtvrtek 17. srpna v ústeckém muzeu vyprávět zooložka Mgr. Petra Nevečeřalová, PhD.
Nutná rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz!
Už sedmnáct let Petra Nevečeřalová pravidelně navštěvuje Jihoafrickou republiku, kde se věnuje především studiu ochranářské genetiky a populační ekologie velryby jižní. Ve své přednášce vám tato velkolepá zvířata představí a také prozradí, jaké to je studovat kytovce na samotném cípu černého kontinentu: počínaje byrokratickými překážkami až po extrémní povětrnostní podmínky na vlnách Atlantského oceánu kolem Mysu dobré naděje, kterému se přezdívá Mys bouří. Uvidíte, jak se získávají vzorky od velryb pro analýzu DNA a jak vypadá práce vědeckého pracovníka na komerční lodi určené k pozorování velryb.
Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.
Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!
Foto v abstraktu: Komerční whale watching loď Ivanhoe spolu se zvědavou velrybou jižní. Kredit: Hennie Otto via Petra Nevečeřalová
Foto v článku © Petra Nevečeřalová
© 2012 UJEP |