Ústí nad Labem

11. července

 

 
Aktuality

13.06.2024

Binární asteroid Didymos a mise DART: Co se přesně stalo a jak se na tom podíleli ondřejovští astronomové

Binární asteroidální systém Didymos–Dimorphos byl cílem kosmické mise NASA s názvem „Double Asteroid Redirection Test“ (DART). 26. září 2022 tato sonda narazila do menšího z obou těles, Dimorphosu, a změnila jeho dráhu kolem hlavního tělesa, Didymosu. Šlo o první úspěšný test technologie odchýlení nebezpečného asteroidu z kolizního kurzu se Zemí metodou kinetického impaktoru. Ve čtvrtek 13. června bude astronom Mgr. Petr Pravec, Dr.Astronomického ústavu AV ČR na hvězdárně v Teplicích prezentovat nejen průběh a výsledky této mise, ale také konkrétní příspěvky ondřejovských astronomů.


06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

17.08. 2023

Tu velrybu si nehlaď aneb Výzkum kytovců v Jihoafrické republice

Jihoafrická republika je doslova „světem v jedné zemi“, biodiverzitním hotspotem, který nabízí úchvatná setkání s různorodými zvířaty, včetně velryby jižní (Eubalaena australis). Ta k jihoafrickým břehům pravidelně migruje, aby zde na svět přivedla mláďata. Podívaná přitahuje tisíce turistů, kteří neváhají cestovat přes půlku světa, aby se s přátelskou velrybou setkali tváří v tvář. O velrybách jižních bude ve čtvrtek 17. srpna v ústeckém muzeu vyprávět zooložka Mgr. Petra Nevečeřalová, PhD.

Nutná rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz!

Už sedmnáct let Petra Nevečeřalová pravidelně navštěvuje Jihoafrickou republiku, kde se věnuje především studiu ochranářské genetiky a populační ekologie velryby jižní. Ve své přednášce vám tato velkolepá zvířata představí a také prozradí, jaké to je studovat kytovce na samotném cípu černého kontinentu: počínaje byrokratickými překážkami až po extrémní povětrnostní podmínky na vlnách Atlantského oceánu kolem Mysu dobré naděje, kterému se přezdívá Mys bouří. Uvidíte, jak se získávají vzorky od velryb pro analýzu DNA a jak vypadá práce vědeckého pracovníka na komerční lodi určené k pozorování velryb.

Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!

 

Foto v abstraktu: Komerční whale watching loď Ivanhoe spolu se zvědavou velrybou jižní. Kredit: Hennie Otto via Petra Nevečeřalová

Foto v článku © Petra Nevečeřalová


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP