Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

17.08. 2023

Tu velrybu si nehlaď aneb Výzkum kytovců v Jihoafrické republice

Jihoafrická republika je doslova „světem v jedné zemi“, biodiverzitním hotspotem, který nabízí úchvatná setkání s různorodými zvířaty, včetně velryby jižní (Eubalaena australis). Ta k jihoafrickým břehům pravidelně migruje, aby zde na svět přivedla mláďata. Podívaná přitahuje tisíce turistů, kteří neváhají cestovat přes půlku světa, aby se s přátelskou velrybou setkali tváří v tvář. O velrybách jižních bude ve čtvrtek 17. srpna v ústeckém muzeu vyprávět zooložka Mgr. Petra Nevečeřalová, PhD.

Nutná rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz!

Už sedmnáct let Petra Nevečeřalová pravidelně navštěvuje Jihoafrickou republiku, kde se věnuje především studiu ochranářské genetiky a populační ekologie velryby jižní. Ve své přednášce vám tato velkolepá zvířata představí a také prozradí, jaké to je studovat kytovce na samotném cípu černého kontinentu: počínaje byrokratickými překážkami až po extrémní povětrnostní podmínky na vlnách Atlantského oceánu kolem Mysu dobré naděje, kterému se přezdívá Mys bouří. Uvidíte, jak se získávají vzorky od velryb pro analýzu DNA a jak vypadá práce vědeckého pracovníka na komerční lodi určené k pozorování velryb.

Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!

 

Foto v abstraktu: Komerční whale watching loď Ivanhoe spolu se zvědavou velrybou jižní. Kredit: Hennie Otto via Petra Nevečeřalová

Foto v článku © Petra Nevečeřalová


  © 2012 UJEP