21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

09.05. 2014

Trilobiti: rohatí, okatí, malí, velcí

Trilobite_Walliserops_trifurcatusNejznámějšími a také velmi hojnými obyvateli mělkých prvohorních moří byli trilobiti, jedni z prvních členovců na naší planetě. Během 270 milionů let svého vývoje vytvořili nepřeberné množství forem a druhů. O jejich životě jsme dobře informováni díky krásně dochovaným zkamenělinám, mimo jiné i z našeho území. Od Mgr. Lukáše Laibla z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte spoustu zajímavostí o trilobitím jídelníčku, o jejich vývoji od vajíčka po dospělce, o stavbě jejich očí a nebo o rozličných způsobech obrany před predátory.

Foto: Kevin Walsh, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic