Ústí nad Labem

9. května

09.05.2019

O UFO seriózně

Co je a co už není UFO a jak se tento fenomén zkoumá? Je to vůbec možné bez zatížení senzačními představami o létajících talířích a „malých zelených mužíčcích“? Jaké procento původně „nevysvětlených létajících objektů” se daří zařadit a jaké úkazy lidé nejčastěji považují za UFO? O tom bude ve čtvrtek 9. května v ústecké kavárně Bárka povídat publicista a záhadolog Ing. Vladimír Šiška, zakladatel a vedoucí projektu Záře.

Poválečná Tisá

Historie obce po druhé světové válce nepřehlédnutelně odráží velké dějiny – odsun německé většiny, nástup komunismu i postupnou devastaci vystřídal výrazný rozvoj posledních desetiletí. V kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku o tom bude ve čtvrtek 25. dubna vyprávět středoškolský učitel Mgr. Jiří ŘehákGymnázia Teplice, který se zabývá regionálními dějinami 20. století.

09.05. 2014

Trilobiti: rohatí, okatí, malí, velcí

Trilobite_Walliserops_trifurcatusNejznámějšími a také velmi hojnými obyvateli mělkých prvohorních moří byli trilobiti, jedni z prvních členovců na naší planetě. Během 270 milionů let svého vývoje vytvořili nepřeberné množství forem a druhů. O jejich životě jsme dobře informováni díky krásně dochovaným zkamenělinám, mimo jiné i z našeho území. Od Mgr. Lukáše Laibla z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte spoustu zajímavostí o trilobitím jídelníčku, o jejich vývoji od vajíčka po dospělce, o stavbě jejich očí a nebo o rozličných způsobech obrany před predátory.

Foto: Kevin Walsh, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic