20. září

Kde hledat mimozemšťany – a jak asi vypadají?

Mimozemšťané jsou dnes všude. Točí se o nich filmy i seriály, jsou hrdiny povídek a románů, obklopují nás dokonce i jako hračky a reklamní maskoti. Mají desítky podob – jedno však o nich stále nevíme: existují doopravdy, nebo jen v naší fantazii? Právě o tom bude ve čtvrtek 4. říjnavyprávět biolog RNDr. Tomáš Petrásek, PhD. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví v rámci prvního Café Nobel v kavárně Coffee & Books v Děčíně.

SpaceX - historie,současnost i budoucnost

Před pár lety vlétla jako dravá štika do stojatých vod kosmonautiky americká technologická společnost SpaceX, založená podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jejím postupným vývojem od prvních neúspěchů s raketami Falcon 1, přes zásobování ISS až k plánům na těžkotonážní nosiče vás provede Dušan Majer, odborník na kosmonautiku, popularizátor vědy, zakladatel portálu Kosmonautix.cz a také autor pořadu Dobývání vesmíru na portálu Stream.cz. Jeho přednáška zahájí ve čtvrtek 20. září první sezónu na rekonstruované hvězdárně v Teplicích!

09.05. 2014

Trilobiti: rohatí, okatí, malí, velcí

Trilobite_Walliserops_trifurcatusNejznámějšími a také velmi hojnými obyvateli mělkých prvohorních moří byli trilobiti, jedni z prvních členovců na naší planetě. Během 270 milionů let svého vývoje vytvořili nepřeberné množství forem a druhů. O jejich životě jsme dobře informováni díky krásně dochovaným zkamenělinám, mimo jiné i z našeho území. Od Mgr. Lukáše Laibla z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte spoustu zajímavostí o trilobitím jídelníčku, o jejich vývoji od vajíčka po dospělce, o stavbě jejich očí a nebo o rozličných způsobech obrany před predátory.

Foto: Kevin Walsh, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic