Tisá

1. prosince

08.12.2022

BEZ KOFEINU (pro děti a mládež): Supervulkány – nevyhnutelná hrozba?

Kromě běžných sopek najdete na Zemi i vulkány, které vybuchují třeba jen jednou za několik desítek až stovek tisíc let. Jejich výbuchy však mají ohromnou ničivou sílu, takže mohou poznamenat celosvětové klima i na řadu desetiletí. Geolog Mgr. Prokop Závada, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky prozradí ve čtvrtek 8. prosince především mladým návštěvníkům ústeckého muzea, jak takové sopky fungují a kde všude se nacházejí.

01.12.2022

Dalekohled Jamese Webba

V prosinci loňského roku se vydal do vesmíru toužebně očekávaný dalekohled Jamese Webba. Přijďte se pokochat jeho prvními pořízenými snímky, nad kterými se doslova tají dech! Ve čtvrtek 1. prosince vám je v restauraci a kavárně Refugio v Tisé na Ústecku představí známý astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.pražského ČVUT a Hvězdárny a planetária hl. města Prahy.

09.05. 2014

Trilobiti: rohatí, okatí, malí, velcí

Trilobite_Walliserops_trifurcatusNejznámějšími a také velmi hojnými obyvateli mělkých prvohorních moří byli trilobiti, jedni z prvních členovců na naší planetě. Během 270 milionů let svého vývoje vytvořili nepřeberné množství forem a druhů. O jejich životě jsme dobře informováni díky krásně dochovaným zkamenělinám, mimo jiné i z našeho území. Od Mgr. Lukáše Laibla z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte spoustu zajímavostí o trilobitím jídelníčku, o jejich vývoji od vajíčka po dospělce, o stavbě jejich očí a nebo o rozličných způsobech obrany před predátory.

Foto: Kevin Walsh, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic