21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

31.03. 2014

"Top 10" Sluneční soustavy za posledních 10 let

Comet_Lovejoy_Near_the_Big_DipperOdkud přicházejí komety a proč nepřinesly vodu na Zemi? Proč nám ve sluneční soustavě nestačí ani obecná teorie relativity? Jak vznikala sluneční soustava? Obíhala kolem Slunce pátá obří planeta? Odkud se berou nové meteoroidy v okolí Země? Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět v přednášce věnované výsledkům výzkumu Sluneční soustavy za posledních deset let.

Kometa C2013R1 Lovejoy, listopad 2013. Foto: NASA/MSFC/MEO/Aaron Kingery