16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

31.03. 2014

"Top 10" Sluneční soustavy za posledních 10 let

Comet_Lovejoy_Near_the_Big_DipperOdkud přicházejí komety a proč nepřinesly vodu na Zemi? Proč nám ve sluneční soustavě nestačí ani obecná teorie relativity? Jak vznikala sluneční soustava? Obíhala kolem Slunce pátá obří planeta? Odkud se berou nové meteoroidy v okolí Země? Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět v přednášce věnované výsledkům výzkumu Sluneční soustavy za posledních deset let.

Kometa C2013R1 Lovejoy, listopad 2013. Foto: NASA/MSFC/MEO/Aaron Kingery