21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

16.09. 2013

Tajemství egyptských hieroglyfů

hieroglyfySrdečně vás zveme na přednášku egyptoložky Renaty Landgráfové "Tajemství egyptských hieroglyfů. Během necelých dvou hodin vám odhalíme systém fungování egyptského hieroglyfického písma. Budeme se zabývat tím, jak své písmo vnímali sami Egypťané a co pro ně znamenala gramotnost. Zjistíme, kdy a proč byla znalost hieroglyfického písma zapomenuta a jak se mu pokoušeli porozumět staří Řekové. Krátce se seznámíme i s pseudohieroglyfy, jejichž pomocí se „písmo starých Egypťanů“ pokoušeli rozluštit renesanční učenci, a skončíme tam, kde většina přenášek o egyptském písmu začíná – u rozluštění hieroglyfického písma a Jeana-Françoise Champolliona.