16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

16.09. 2013

Tajemství egyptských hieroglyfů

hieroglyfySrdečně vás zveme na přednášku egyptoložky Renaty Landgráfové "Tajemství egyptských hieroglyfů. Během necelých dvou hodin vám odhalíme systém fungování egyptského hieroglyfického písma. Budeme se zabývat tím, jak své písmo vnímali sami Egypťané a co pro ně znamenala gramotnost. Zjistíme, kdy a proč byla znalost hieroglyfického písma zapomenuta a jak se mu pokoušeli porozumět staří Řekové. Krátce se seznámíme i s pseudohieroglyfy, jejichž pomocí se „písmo starých Egypťanů“ pokoušeli rozluštit renesanční učenci, a skončíme tam, kde většina přenášek o egyptském písmu začíná – u rozluštění hieroglyfického písma a Jeana-Françoise Champolliona.