16. září

16.09.2021

125 let objevu radioaktivity

První březnový den roku 1896 Henri Becquerel objevil, že jakési paprsky vycházející z uranových solí způsobují černání fotografické desky stejně, jako nedávno objevené rentgenové záření. „Becquerelovy paprsky“ se spolu s paprsky X rázem dostaly do centra pozornosti fyziků a chemiků. O cestě od jednoho snímku až k jaderné reakci bude ve čtvrtek 16. září na teplické hvězdárně povídat fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

09.09.2021

Co nevíte o historických sušárnách chmele

Český chmel je dlouhodobě považován za nejlepší na světě. Jeho pěstování ve vybraných lokalitách po staletí zásadně ovlivňovalo životy lidí i podobu krajiny a sídel. Historických staveb, které souvisely se sušením a zpracováním chmele, se u nás dochovaly tisíce. Bohužel, vinou změny technologie zpracování této plodiny jsou většinou nevyužívané, neudržované a na hranici zániku. S dokumentací sušáren chmele, s jejich specifiky a vývojem technologie pro sušení vás ve čtvrtek 9. září v ústeckém muzeu seznámí Mgr. Lucie Radová z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem a stavební historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.Filozofické fakulty ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

16.09. 2013

Tajemství egyptských hieroglyfů

hieroglyfySrdečně vás zveme na přednášku egyptoložky Renaty Landgráfové "Tajemství egyptských hieroglyfů. Během necelých dvou hodin vám odhalíme systém fungování egyptského hieroglyfického písma. Budeme se zabývat tím, jak své písmo vnímali sami Egypťané a co pro ně znamenala gramotnost. Zjistíme, kdy a proč byla znalost hieroglyfického písma zapomenuta a jak se mu pokoušeli porozumět staří Řekové. Krátce se seznámíme i s pseudohieroglyfy, jejichž pomocí se „písmo starých Egypťanů“ pokoušeli rozluštit renesanční učenci, a skončíme tam, kde většina přenášek o egyptském písmu začíná – u rozluštění hieroglyfického písma a Jeana-Françoise Champolliona.