21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

16.09. 2013

Tajemství egyptských hieroglyfů

hieroglyfySrdečně vás zveme na přednášku egyptoložky Renaty Landgráfové "Tajemství egyptských hieroglyfů. Během necelých dvou hodin vám odhalíme systém fungování egyptského hieroglyfického písma. Budeme se zabývat tím, jak své písmo vnímali sami Egypťané a co pro ně znamenala gramotnost. Zjistíme, kdy a proč byla znalost hieroglyfického písma zapomenuta a jak se mu pokoušeli porozumět staří Řekové. Krátce se seznámíme i s pseudohieroglyfy, jejichž pomocí se „písmo starých Egypťanů“ pokoušeli rozluštit renesanční učenci, a skončíme tam, kde většina přenášek o egyptském písmu začíná – u rozluštění hieroglyfického písma a Jeana-Françoise Champolliona.