Tisá

23. listopadu

Vznik, současná krása a zánik pískovce

Přírodní pochody tvarují masivní křemenné pískovce do desítek forem. Skalní věže, brány a voštiny známe všichni; kdo si ale všiml, že příroda někdy tvaruje skálu do podoby bublin, vosích hnízd či tenisových míčků? Mnohé z těchto tvarů jsou vzácné, nebo se vyskytují jen vysoko nad zemí a znají je nanejvýš horolezci. RNDr. Radek Mikuláš, DSc. z Geologického ústavu AV ČR měl štěstí, že byl (a trochu stále je) horolezcem i geologem. Proto ho lze pokládat za objevitele řady drobných tvarů pískovce. Seznámí vás s nimi na přednášce z cyklu Café Nobel, která se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu přímo na úpatí pískovcových Tiských stěn, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Panspermie. Organismy v kosmu a život v meteoritech

Mohou živé bytosti přežít dlouhodobý pobyt v nehostinném kosmickém prostoru? Odpověď na tuto otázku hledáme déle než sto let. A přilétly snad dokonce kdysi dávno z vesmíru zárodky života i na naši planetu? V rámci dalšího Café Nobel o tom bude ve čtvrtek 16. listopadu povídat biolog a popularizátor vědy Mgr. Tomáš Petrásek, vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví. Přednáška se koná v teplickém planetáriu.

07.08. 2013

Struny ve vesmíru a božská částice

string_theoryProč mají částice hmotnost? Je vesmír takový, jak ho vidíme? Kolik má rozměrů? Existují světy „za zrcadlem“, souběžné s tím naším, které nemáme šanci navštívit nebo vůbec najít? Můžeme někdy pochopit vesmír jako takový? Aby vesmír už dále neschovával svá tajemství, prokopávají k nim fyzici tunel ze dvou stran. Experimentátoři provádějí srážky na urychlovači LHC a vloni objevený Higgsův boson, tzv. božská částice, možná není jejich posledním úlovkem. Souběžně s tím další fyzici pokračují ve svých výpočtech teorie superstrun. Práci „na obou stranách tunelu“ vám představí teoretický fyzik Mgr. Luboš Motl, Ph.D. na výjezdním Café Nobel v teplickém Planetáriu – ve čtvrtek 15. srpna od 18 hodin.

Mgr. Luboš Motl, Ph.D. vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze a Rutgersovu univerzitu v New Jersey ve Spojených státech amerických, kde v roce 2001 získal titul PhD. Poté působil na Harvardově univerzitě, od roku 2004 jako odborný asistent. V roce 2007 se po své rezignaci z důvodu vypršení víz vrátil do České republiky.

V současnosti žije v Plzni a zabývá se teorií superstrun, problémy kvantové gravitace a dalšími tématy teoretické fyziky, o kterých publikoval přes dvacet odborných článků. Spolu s Milošem Zahradníkem napsal také vysokoškolskou učebnici Pěstujeme lineární algebru, která se dočkala celkem tří vydání. Ve francouštině mu vyšla kniha L'Equation Bogdanov, věnovaná kontroverzním teoriím bratří Bogdanovových o původu vesmíru. Svými texty přispěl do sborníku Globální oteplování: realita nebo bublina?

Luboš Motl působí i jako překladatel. Do češtiny přeložil dvě knihy amerického fyzika a popularizátora vědy Briana Greena – Elegantní vesmír: Superstruny, skryté rozměry a hledání finální teorie (nedávno vyšla už ve druhém vydání) a Skrytá realita: Paralelní vesmír a hluboké zákony kosmu. Často také publikuje na webu, a to především v angličtině, na svém blogu The Reference Frame.