Příchovice u Tanvaldu

23. srpna

23.08.2019

Kurz rozdělávání ohně

Stejně jako každý rok vyjíždí i letos Café Nobel na cesty, do Jizerských hor. V pátek 23. srpna dopoledne přiveze do Interdiecézního centra života mládeže Křižovatka v Příchovicích u Tanvaldu profesionálního pračlověka Jana „Tondu“ Půlpána z projektu Jak obléci pračlověka, který zájemcům předvede (a ty šikovnější možná i naučí), jak pravěcí lidé rozdělávali oheň.

15.08.2019

Malajsie a Sumatra - země plné kuliček

Za podivuhodnými tvory, kteří obývají přízemní patro deštného pralesa, vás zavede přednáška profesionálního entomologa a fotografa Pavla Krásenského, který nyní pracuje jako kurátor entomologické sbírky v Oblastním muzeu a galerii v Mostě. Přijďte ve čtvrtek 15. srpna na teplickou hvězdárnu!

07.08. 2013

Struny ve vesmíru a božská částice

string_theoryProč mají částice hmotnost? Je vesmír takový, jak ho vidíme? Kolik má rozměrů? Existují světy „za zrcadlem“, souběžné s tím naším, které nemáme šanci navštívit nebo vůbec najít? Můžeme někdy pochopit vesmír jako takový? Aby vesmír už dále neschovával svá tajemství, prokopávají k nim fyzici tunel ze dvou stran. Experimentátoři provádějí srážky na urychlovači LHC a vloni objevený Higgsův boson, tzv. božská částice, možná není jejich posledním úlovkem. Souběžně s tím další fyzici pokračují ve svých výpočtech teorie superstrun. Práci „na obou stranách tunelu“ vám představí teoretický fyzik Mgr. Luboš Motl, Ph.D. na výjezdním Café Nobel v teplickém Planetáriu – ve čtvrtek 15. srpna od 18 hodin.

Mgr. Luboš Motl, Ph.D. vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze a Rutgersovu univerzitu v New Jersey ve Spojených státech amerických, kde v roce 2001 získal titul PhD. Poté působil na Harvardově univerzitě, od roku 2004 jako odborný asistent. V roce 2007 se po své rezignaci z důvodu vypršení víz vrátil do České republiky.

V současnosti žije v Plzni a zabývá se teorií superstrun, problémy kvantové gravitace a dalšími tématy teoretické fyziky, o kterých publikoval přes dvacet odborných článků. Spolu s Milošem Zahradníkem napsal také vysokoškolskou učebnici Pěstujeme lineární algebru, která se dočkala celkem tří vydání. Ve francouštině mu vyšla kniha L'Equation Bogdanov, věnovaná kontroverzním teoriím bratří Bogdanovových o původu vesmíru. Svými texty přispěl do sborníku Globální oteplování: realita nebo bublina?

Luboš Motl působí i jako překladatel. Do češtiny přeložil dvě knihy amerického fyzika a popularizátora vědy Briana Greena – Elegantní vesmír: Superstruny, skryté rozměry a hledání finální teorie (nedávno vyšla už ve druhém vydání) a Skrytá realita: Paralelní vesmír a hluboké zákony kosmu. Často také publikuje na webu, a to především v angličtině, na svém blogu The Reference Frame.