21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Radioaktivní prvky jsou všude, kam se podíváme. Ionizující záření, které z nich vychází, bychom neměli podceňovat. Naštěstí máme odborníky, kteří se starají, aby dopad tohoto záření na naše zdraví byl co nejmenší. Ve čtvrtek 19. května o tom bude v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně povídat dozimetrička RNDr. Lenka Thinová, Ph.D. z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Přiveze s sebou i přístroje, kterými se radioaktivita měří.
Výzkumu radioaktivních prvků se věnuje hned několik odvětví fyziky. Vyhodnocením účinků ionizujícího záření na organismy se zabývá fyzikální obor, kterému se říká dozimetrie. Není jednoduché ani nutné pochopit všechny dozimetrické veličiny, ale je potřeba věřit, že i u nás se radioaktivita hlídá, ať už se s ní setkáváme v normálním životě nebo na pracovišti. Odborníci se snaží o zajištění maximálně bezpečného provozu našich jaderných zařízení, především jaderných elektráren; zkoumají a neustále monitorují i všechny ostatní zdroje. Výsledky tohoto monitorování může průběžně sledovat každý z nás. Ukážeme vám, jak.
Povídání Lenky Thinové o radioaktivitě začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.