Děčín

23. května

Člověk a pískovec

V děčínské kavárně Coffee&Book tentokrát představíme publikaci, která se dotýká fenoménu pískovcové krajiny České křídové tabule z pohledu historika. PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D. z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vás ve čtvrtek 23. května seznámí s obecnou teorií historické práce s archeologizovanými terénními prameny, kterou ilustruje třemi případovými studiemi z autorských výzkumů tradiční venkovské kultury novověku.

Historie navigace podle hvězd

Jak se Féničané, Arabové a Vikingové dokázali plavit bez kompasu? Jak se Kolumbus dokázal vrátit z Ameriky bez využití navigace podle hvězd? Co mají zeměpisná délka a šířka společného s délkovým a šířkovým rozměrem – a jak ovlivnilo hledání zeměpisné délky pokrok vědy a techniky v 18. století? Tyto, i mnohé další otázky zodpoví ve čtvrtek 16. května během své přednášky v rámci cyklu Café Nobel na teplické hvězdárně Mgr. Petr Scheirich, Ph.D.Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

19.05. 2016

Radioaktivita kolem nás aneb Štěstí přeje připraveným

Radioaktivní prvky jsou všude, kam se podíváme. Ionizující záření, které z nich vychází, bychom neměli podceňovat. Naštěstí máme odborníky, kteří se starají, aby dopad tohoto záření na naše zdraví byl co nejmenší. Ve čtvrtek 19. května o tom bude v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně povídat dozimetrička RNDr. Lenka Thinová, Ph.D. z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Přiveze s sebou i přístroje, kterými se radioaktivita měří.

Výzkumu radioaktivních prvků se věnuje hned několik odvětví fyziky. Vyhodnocením účinků ionizujícího záření na organismy se zabývá fyzikální obor, kterému se říká dozimetrie. Není jednoduché ani nutné pochopit všechny dozimetrické veličiny, ale je potřeba věřit, že i u nás se radioaktivita hlídá, ať už se s ní setkáváme v normálním životě nebo na pracovišti. Odborníci se snaží o zajištění maximálně bezpečného provozu našich jaderných zařízení, především jaderných elektráren; zkoumají a neustále monitorují i všechny ostatní zdroje. Výsledky tohoto monitorování může průběžně sledovat každý z nás. Ukážeme vám, jak.

Povídání Lenky Thinové o radioaktivitě začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.

Foto: Jaderná elektrárna Temelín. Kredit: Jitka Erbenová, Wikimedia Commons, licence Attribution-ShareAlike 3.0 Unported.