Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

19.05. 2016

Radioaktivita kolem nás aneb Štěstí přeje připraveným

 

Radioaktivní prvky jsou všude, kam se podíváme. Ionizující záření, které z nich vychází, bychom neměli podceňovat. Naštěstí máme odborníky, kteří se starají, aby dopad tohoto záření na naše zdraví byl co nejmenší. Ve čtvrtek 19. května o tom bude v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně povídat dozimetrička RNDr. Lenka Thinová, Ph.D. z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Přiveze s sebou i přístroje, kterými se radioaktivita měří.

Výzkumu radioaktivních prvků se věnuje hned několik odvětví fyziky. Vyhodnocením účinků ionizujícího záření na organismy se zabývá fyzikální obor, kterému se říká dozimetrie. Není jednoduché ani nutné pochopit všechny dozimetrické veličiny, ale je potřeba věřit, že i u nás se radioaktivita hlídá, ať už se s ní setkáváme v normálním životě nebo na pracovišti. Odborníci se snaží o zajištění maximálně bezpečného provozu našich jaderných zařízení, především jaderných elektráren; zkoumají a neustále monitorují i všechny ostatní zdroje. Výsledky tohoto monitorování může průběžně sledovat každý z nás. Ukážeme vám, jak.

 

Povídání Lenky Thinové o radioaktivitě začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.

 

Foto: Jaderná elektrárna Temelín. Kredit: Jitka Erbenová, Wikimedia Commons, licence Attribution-ShareAlike 3.0 Unported.

 


  © 2012 UJEP