Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

07.06. 2016

Co skrývají egyptské pyramidy

 

 

 

Pyramidy jsou ikonami starověké civilizace na Nilu. Odedávna vzbuzovaly zájem návštěvníků Egypta, badatelů i dobrodruhů, píše se o nich i v Bibli. Egyptské pyramidy však i přes 200 let zkoumání stále skrývají některá svá tajemství. V rámci Café Nobel Bez kofeinu o tom bude v úterý 7. června v ústecké kavárně Fokus kafe zvídavým dětem vyprávět egyptolog Doc. Mgr. Jaromír Krejčí, Ph.D. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Představíme vám architekturu staroegyptských pyramidových komplexů v jejích historických a náboženských souvislostech od počátku jejího užívání v době vlády panovníka Džosera až po poslední pyramidy merojské a napatské. Budeme se věnovat mj. i organizaci a technické stránce výstavby pyramid, která není dodnes vědcům úplně jasná. Po přednášce se budete moci Jaromíra Krejčího zeptat třeba i na probíhající výzkumy českých badatelů v Egyptě, odkud se nedávno vrátil.

Přednáška začne o půl páté odpoledne, tedy v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu dětí. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

 

Foto: Džoserova pyramida v Sakkáře – nejstarší egyptská pyramida. Kredit: Francisco Anzola, licence  Creative Commons Attribution 2.0 Generic (výřez ze snímku).


  © 2012 UJEP