Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

20.01. 2014

Ptáci kolem nás

zoologie-brhlik-lesniÚstecký kraj má v rámci České republiky spíše špatnou pověst. Každý si hned představí těžbou zničenou krajinu bez života. Opak je ale pravdou. Náš kraj dostal do vínku obrovskou různorodost - chladné Krušné hory a Labské pískovce, Podkrušnohorskou pánev dříve s mokřady, dnes s mnoha povrchovými lomy, výsypkami a velkými jezery vzniklými po těžbě. Dominantou kraje je jistě České středohoří, unikátní mozaika lesů, luk, suťových polí a sopečných kuželů. Bohatost dotváří nížina řeky Ohře a Labe. Díky této kombinaci je složení ptačích druhů v Ústeckém kraji v rámci republiky značně mimořádné. Setkat se zde můžeme s tisícihlavými hejny racků, vodních ptáků ale třeba i krkavců. Vzácně zde hnízdí také druhy, které jinde již vyhynuly, například lindušky úhorní či potápky rudokrké. Ale za ptáky nemusíte jen do přírody. Stačí v zimě zprovoznit krmítko, pravidelně sypat a pak se kochat ptačí krásou. I v létě je přímo ve městě na co koukat. Více vám poví Mgr. Václav Beran, zoolog Muzea města Ústí nad Labem, který svůj zájem věnuje právě ptákům, v poslední době především v Ústeckém kraji.


zoologie-brhlik-lesni
zoologie-cap-cerny
zoologie-jespak-obecny
zoologie-linduska-lesni

  © 2012 UJEP