21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

20.01. 2014

Ptáci kolem nás

zoologie-brhlik-lesniÚstecký kraj má v rámci České republiky spíše špatnou pověst. Každý si hned představí těžbou zničenou krajinu bez života. Opak je ale pravdou. Náš kraj dostal do vínku obrovskou různorodost - chladné Krušné hory a Labské pískovce, Podkrušnohorskou pánev dříve s mokřady, dnes s mnoha povrchovými lomy, výsypkami a velkými jezery vzniklými po těžbě. Dominantou kraje je jistě České středohoří, unikátní mozaika lesů, luk, suťových polí a sopečných kuželů. Bohatost dotváří nížina řeky Ohře a Labe. Díky této kombinaci je složení ptačích druhů v Ústeckém kraji v rámci republiky značně mimořádné. Setkat se zde můžeme s tisícihlavými hejny racků, vodních ptáků ale třeba i krkavců. Vzácně zde hnízdí také druhy, které jinde již vyhynuly, například lindušky úhorní či potápky rudokrké. Ale za ptáky nemusíte jen do přírody. Stačí v zimě zprovoznit krmítko, pravidelně sypat a pak se kochat ptačí krásou. I v létě je přímo ve městě na co koukat. Více vám poví Mgr. Václav Beran, zoolog Muzea města Ústí nad Labem, který svůj zájem věnuje právě ptákům, v poslední době především v Ústeckém kraji.