19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

20.01. 2014

Ptáci kolem nás

zoologie-brhlik-lesniÚstecký kraj má v rámci České republiky spíše špatnou pověst. Každý si hned představí těžbou zničenou krajinu bez života. Opak je ale pravdou. Náš kraj dostal do vínku obrovskou různorodost - chladné Krušné hory a Labské pískovce, Podkrušnohorskou pánev dříve s mokřady, dnes s mnoha povrchovými lomy, výsypkami a velkými jezery vzniklými po těžbě. Dominantou kraje je jistě České středohoří, unikátní mozaika lesů, luk, suťových polí a sopečných kuželů. Bohatost dotváří nížina řeky Ohře a Labe. Díky této kombinaci je složení ptačích druhů v Ústeckém kraji v rámci republiky značně mimořádné. Setkat se zde můžeme s tisícihlavými hejny racků, vodních ptáků ale třeba i krkavců. Vzácně zde hnízdí také druhy, které jinde již vyhynuly, například lindušky úhorní či potápky rudokrké. Ale za ptáky nemusíte jen do přírody. Stačí v zimě zprovoznit krmítko, pravidelně sypat a pak se kochat ptačí krásou. I v létě je přímo ve městě na co koukat. Více vám poví Mgr. Václav Beran, zoolog Muzea města Ústí nad Labem, který svůj zájem věnuje právě ptákům, v poslední době především v Ústeckém kraji.