21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

20.01. 2014

Ptáci kolem nás

zoologie-brhlik-lesniÚstecký kraj má v rámci České republiky spíše špatnou pověst. Každý si hned představí těžbou zničenou krajinu bez života. Opak je ale pravdou. Náš kraj dostal do vínku obrovskou různorodost - chladné Krušné hory a Labské pískovce, Podkrušnohorskou pánev dříve s mokřady, dnes s mnoha povrchovými lomy, výsypkami a velkými jezery vzniklými po těžbě. Dominantou kraje je jistě České středohoří, unikátní mozaika lesů, luk, suťových polí a sopečných kuželů. Bohatost dotváří nížina řeky Ohře a Labe. Díky této kombinaci je složení ptačích druhů v Ústeckém kraji v rámci republiky značně mimořádné. Setkat se zde můžeme s tisícihlavými hejny racků, vodních ptáků ale třeba i krkavců. Vzácně zde hnízdí také druhy, které jinde již vyhynuly, například lindušky úhorní či potápky rudokrké. Ale za ptáky nemusíte jen do přírody. Stačí v zimě zprovoznit krmítko, pravidelně sypat a pak se kochat ptačí krásou. I v létě je přímo ve městě na co koukat. Více vám poví Mgr. Václav Beran, zoolog Muzea města Ústí nad Labem, který svůj zájem věnuje právě ptákům, v poslední době především v Ústeckém kraji.