19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

27.11. 2013

Přežití v extrémních podmínkách - teorie vs. praxe

antarktida1Ať už v horké poušti nebo mrazivé pustině, v divoké přírodě a nebo třeba velkých výškách, na "své" planetě Zemi je člověk schopen přežít takřka cokoliv - když je na to dobře připraven. Každá teorie je ale k ničemu, pokud ji neumíte uplatnit v praxi. O přežití v extrémních podmínkách budou na Café Nobel @ UJEP v Literární kavárně Fokus v univerzitním Kampusu vyprávět Mgr. Jiří Kostínek z Katedry tělesné výchovy a sportu Pedagogické fakulty UJEP a známý polárník Jaroslav Pavlíček.