Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.
KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!
O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.
Přežití v extrémních podmínkách - teorie vs. praxe
Ať už v horké poušti nebo mrazivé pustině, v divoké přírodě a nebo třeba velkých výškách, na "své" planetě Zemi je člověk schopen přežít takřka cokoliv - když je na to dobře připraven. Každá teorie je ale k ničemu, pokud ji neumíte uplatnit v praxi. O přežití v extrémních podmínkách budou na Café Nobel @ UJEP v Literární kavárně Fokus v univerzitním Kampusu vyprávět Mgr. Jiří Kostínek z Katedry tělesné výchovy a sportu Pedagogické fakulty UJEP a známý polárník Jaroslav Pavlíček.