20. června

20.06.2019

Program Apollo: Nejnádhernější dobrodružství člověka ve vesmíru

V červenci uplyne přesně půl století od přistání prvních astronautů na povrchu Měsíce. Historií amerického projektu Apollo od tragické smrti posádky Apolla 1 přes celé měsíční dobrodružství až po mimořádný projekt spolupráce kosmických velmocí na společném letu Sojuz-Apollo, vás provede Milan HalousekČeské kosmické kanceláře, předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti. Ve čtvrtek 20. června na teplické hvězdárně.

04.06.2019

Komiksy hravé i dravé

Historií komiksů od starověku až po současnost provede v úterý 4. června dětské návštěvníky Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka spisovatel, lektor a scénárista Jiří Walker Procházka. Prozradí, jaké jsou základní atributy a žánry komiksu, jaké umělecké i technické profese se při tvorbě kreslených příběhů uplatňují a přinese i řadu ukázek světových a našich komiksů.

13.03. 2014

Přežití v extrémních podmínkách: teorie a praxe

antarktida1Listopadové Café Nobel @ UJEP bylo o přežití v extrémních podmínkách, a to jak teoretickém, tak praktickém. V Literární kavárně Fokus v univerzitním Kampusu se setkali dva hosté; Mgr. Jiří Kostínek z Katedry tělesné výchovy a sportu Pedagogické fakulty UJEP a známý polárník Jaroslav Pavlíček. Záznamy jejich příspěvků si můžete poslechnout zde:

Mgr. Jiří Kostínek - Jak funguje lidské tělo při extrémní zátěži

Jaroslav Pavlíček - O testování lidských hranic (nejen) na polární stanici Eco Nelson v Antarktidě