Děčín

26. března

Lesk a bída moderní vědy

Biochemik prof. RNDr. Jan Konvalinka, CSc. z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky se vám ve čtvrtek 21. března na hvězdárně v Teplicích pokusí na několika příbězích z poslední doby představit vítěznou vědu, která získává Nobelovy ceny a miliardové zisky – a vedle ní vědu neviditelnou, jejíž aktéry nikdo nezná, umírají v domovech důchodců a v Nobelově výboru o nich nikdy neuslyší; přesto dělají stejně významnou práci.
NUTNÁ REZERVACE NA ADRESE hap@hapteplice.cz !!!

10.06. 2020

Přesuny a rušení jarních Café Nobel

AKTUALIZOVÁNO 10. 6.

Aktuální informace o vývoji situace kolem našeho přednáškového cyklu pravidelně zveřejňujeme v tomto článku a také na našem facebookovém účtu.

Přednáška doc. PhDr. Jana Hábla, Ph.D. „Lidskost není docela ztracena“, která se měla konat 12.3. v Bárka kafe Ústí nad Labem se uskuteční v náhradním termínu ve čtvrtek 5. listopadu od 18 hodin.

Přednáška doc. RNDr. Milana Gryndlera, CSc. „Lanýže: nejen delikatesa, ale také součást české přírody“, která se měla konat 19.3. na hvězdárně v Teplicích se uskuteční v náhradním termínu ve čtvrtek 18. června od 18 hodin.

Přednáška doc. Dr. Ing. Petra Klusoně, Dsc. „Pogednání o kazigedech“, která se měla konat 26.3. v kavárně Coffee&Books v Děčíně, byla přeložena; nový termín zatím není známý. Na přání lektora ho budeme řešit až v létě – hlavně proto, že na letošní podzim už bylo přeloženo mnoho různých akcí, konferencí a přednášek, takže situace s volnými termíny je značně nepřehledná. Je velmi pravděpodobné, že přednášku uslyšíte až na jaře roku 2021.

Přednáška RNDr. Jiřího Grygara, CSc. „Kosmologie a exoplanety. Nobelovy ceny za fyziku 2019“, která se měla konat 2. dubna v kavárně a restauraci Refugio v Tisé, byla zrušena. O novém termínu budeme jednat také až v létě. Pokud se nakonec přednáška na podzim či v zimě uskuteční, bude určitě na jiné, aktuálnější téma... Zrušenou přednášku Jiřího Grygara o Nobelových cenách za fyziku si můžete poslechnout alespoň na YouTube: https://1url.cz/sziv1.

Přednáška RNDr. Václava Pavla, Ph.D. pro děti „Ohrožená Antarktida“, která se měla konat 14. dubna v kavárně Bárka v Ústí nad Labem, se také vinou nouzového stavu uskuteční v jiném termínu. Vzhledem k tomu, že tuto přednášku pořádáme v součinnosti s Gymnáziem a Střední odbornou školou dr. Václava Šmejkala v Ústí nad Labem, musíme s dohodou počkat, až bude v plném rozsahu obnovena školní výuka – tedy až v příštím školním roce.

Přednáška doc. RNDr. Jaroslava Kadlece, Dr. „Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii“, která se měla konat 16. dubna na teplické hvězdárně, se uskuteční v náhradním termínu ve čtvrtek 16. července od 18 hodin.

Přednáška doc. Ing. Petra Houdka, Ph.D. „Jak podvádět efektivně", která se měla konat 14. května v ústecké kavárně Bárka, bude z organizačních důvodů přeložena – pravděpodobně na některý ze zářijových termínů, o kterém teprve budeme jednat.

Přednáška doc. Jiřího Janáka, Th.D. „Bohové jako zvířata, zvířata jako bohové“, která se měla uskutečnit 28. května v děčínské kavárně Coffee&Books, byla z organizačních důvodů přesunuta na podzim a uskuteční se ve čtvrtek 24. září od 19 hodin.

Z organizačních důvodů se také letos neuskuteční pravidelné Café Nobel On the Road v centru Křižovatka v Příchovicích v Jizerských horách (mělo být 21. srpna). Vzhledem k velkému zahuštění programu střediska z důvodu přesunu Diecézního setkání mládeže z jarního termínu do druhé půli srpna už na přednášku nezbylo žádné volné „okénko“.

Děkujeme za pochopení a přejeme vám všem pevné zdraví!

Frederik Velinský
frederik.velinsky@ujep.cz