Ústí nad Labem

14. května(?)

Na Café Nobel si pravděpodobně nezajdete ani v dubnu

AKTUALIZOVÁNO 27. 3.
Aktuální informace o vývoji situace kolem našeho přednáškového cyklu budeme pravidelně zveřejňovat v tomto článku a také na našem facebookovém účtu.

19.03.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

PŘEDNÁŠKA BYLA ZRUŠENA, USKUTEČNÍ SE V NÁHRADNÍM TERMÍNU, KTERÝ VČAS OZNÁMÍME
Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 19. března o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

13.03. 2020

Na Café Nobel si pravděpodobně nezajdete ani v dubnu

AKTUALIZOVÁNO 27. 3.

Přednáška doc. PhDr. Jana Hábla, Ph.D. „Lidskost není docela ztracena“, která se měla konat 12.3. v Bárka kafe Ústí nad Labem se uskuteční v náhradním termínu ve čtvrtek 5. listopadu od 18 hodin.

Přednáška doc. RNDr. Milana Gryndlera, CSc. „Lanýže: nejen delikatesa, ale také součást české přírody“, která se měla konat 19.3. na hvězdárně v Teplicích se uskuteční v nejbližším možném volném termínu, o kterém vás budeme včas informovat.

Přednáška doc. Dr. Ing. Petra Klusoně, Dsc. „Pogednání o kazigedech“, která se měla konat 26.3. v kavárně Coffee&Books v Děčíně, byla také přeložena. Nový termín budeme na přání lektora řešit až v létě – hlavně proto, že na letošní podzim už bylo přeloženo mnoho různých akcí, konferencí a přednášek, takže situace s volnými termíny je značně nepřehledná. Není ani vyloučeno, že přednášku uslyšíte až na jaře roku 2021.

Přednáška RNDr. Jiřího Grygara, CSc. „Kosmologie a exoplanety. Nobelovy ceny za fyziku 2019“, která se měla konat 2. dubna v kavárně a restauraci Refugio v Tisé, byla zrušena. O novém termínu budeme jednat také až v létě. Pokud se nakonec přednáška na podzim či v zimě uskuteční, bude určitě na jiné, aktuálnější téma... Zrušenou přednášku Jiřího Grygara o Nobelových cenách za fyziku si můžete poslechnout alespoň na YouTube: https://1url.cz/sziv1.

Přednáška RNDr. Václava Pavla, Ph.D. pro děti „Ohrožená Antarktida“, která se měla konat 14. dubna v kavárně Bárka v Ústí nad Labem, se také vinou nouzového stavu uskuteční v jiném termínu. Vzhledem k tomu, že tuto přednášku pořádáme v součinnosti s Gymnáziem a Střední odbornou školou dr. Václava Šmejkala v Ústí nad Labem, musíme s dohodou počkat, až bude obnovena školní výuka.

Přednáška doc. RNDr. Jaroslava Kadlece, Dr. „Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii“, která by se měla konat 16. dubna na teplické hvězdárně, zatím zrušena nebyla, ale její uskutečnění je málo pravděpodobné.

Není tedy bohužel vyloučeno, že se nakonec u šálku kávy s vědou sejdeme až v květnu.

Z organizačních důvodů se také letos neuskuteční pravidelné Café Nobel On the Road v centru Křižovatka v Příchovicích v Jizerských horách (mělo být 21. srpna). Vzhledem k velkému zahuštění programu střediska z důvodu přesunu Diecézního setkání mládeže z jarního termínu do druhé půli srpna už na přednášku nezbylo žádné volné „okénko“.

Děkujeme za pochopení a přejeme vám všem pevné zdraví!

Frederik Velinský
frederik.velinsky@ujep.cz