21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

23.04. 2015

Chemie umění, aneb Když pigmenty promluví

Malířská díla – obrazy, nástěnné malby i polychromované plastiky – obsahují množství různorodých materiálů, jejichž znalost nám může objasnit nejen kdy, kde a kým bylo dílo vytvořeno, ale také jak bylo v pozdějších obdobích pozměněno, ať už zásahem lidské ruky nebo působením okolního prostředí.  Moderní mikroanalytické metody výzkumu malířských děl vám představí Ing. Silvie Švarcová, Ph.D. z Akademické laboratoře materiálového průzkumu výtvarných děl (ALMA), společného pracoviště Ústavu anorganické chemie AVČR, v.v.i. a Akademie výtvarných umění v Praze. Přednáška se koná 23. dubna od 17 hodin v Literární kavárně Fokus v kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Na vybraných příkladech historických maleb (mj. děl Mistra Matějovského oltáře, Karla Škréty nebo vzácných předrománských či gotických nástěnných maleb) si ukážeme, jaký je vztah pigmentů a malířské techniky k provenienci či dataci děl, a jak a proč se některá díla od doby svého vzniku vzhledově změnila. Seznámíme se rovněž s moderními metodami pro průzkum malířských děl, z nichž lze většinou získat jen omezený počet vzorků o velikosti makového zrnka.

Kavárnu najdete v prostorách kampusu snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do univerzitního areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Foto: Fresky z přelomu 11. a 12. století, objevené při rekonstrukci kostela sv. Jiří v Kostoľanoch pod Tribečom na Slovensku. Kredit: Ondrej Pelech, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons