21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

23.04. 2015

Chemie umění, aneb Když pigmenty promluví

Malířská díla – obrazy, nástěnné malby i polychromované plastiky – obsahují množství různorodých materiálů, jejichž znalost nám může objasnit nejen kdy, kde a kým bylo dílo vytvořeno, ale také jak bylo v pozdějších obdobích pozměněno, ať už zásahem lidské ruky nebo působením okolního prostředí.  Moderní mikroanalytické metody výzkumu malířských děl vám představí Ing. Silvie Švarcová, Ph.D. z Akademické laboratoře materiálového průzkumu výtvarných děl (ALMA), společného pracoviště Ústavu anorganické chemie AVČR, v.v.i. a Akademie výtvarných umění v Praze. Přednáška se koná 23. dubna od 17 hodin v Literární kavárně Fokus v kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Na vybraných příkladech historických maleb (mj. děl Mistra Matějovského oltáře, Karla Škréty nebo vzácných předrománských či gotických nástěnných maleb) si ukážeme, jaký je vztah pigmentů a malířské techniky k provenienci či dataci děl, a jak a proč se některá díla od doby svého vzniku vzhledově změnila. Seznámíme se rovněž s moderními metodami pro průzkum malířských děl, z nichž lze většinou získat jen omezený počet vzorků o velikosti makového zrnka.

Kavárnu najdete v prostorách kampusu snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do univerzitního areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Foto: Fresky z přelomu 11. a 12. století, objevené při rekonstrukci kostela sv. Jiří v Kostoľanoch pod Tribečom na Slovensku. Kredit: Ondrej Pelech, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons