Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

23.04. 2015

Chemie umění, aneb Když pigmenty promluví

Malířská díla – obrazy, nástěnné malby i polychromované plastiky – obsahují množství různorodých materiálů, jejichž znalost nám může objasnit nejen kdy, kde a kým bylo dílo vytvořeno, ale také jak bylo v pozdějších obdobích pozměněno, ať už zásahem lidské ruky nebo působením okolního prostředí.  Moderní mikroanalytické metody výzkumu malířských děl vám představí Ing. Silvie Švarcová, Ph.D. z Akademické laboratoře materiálového průzkumu výtvarných děl (ALMA), společného pracoviště Ústavu anorganické chemie AVČR, v.v.i. a Akademie výtvarných umění v Praze. Přednáška se koná 23. dubna od 17 hodin v Literární kavárně Fokus v kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Na vybraných příkladech historických maleb (mj. děl Mistra Matějovského oltáře, Karla Škréty nebo vzácných předrománských či gotických nástěnných maleb) si ukážeme, jaký je vztah pigmentů a malířské techniky k provenienci či dataci děl, a jak a proč se některá díla od doby svého vzniku vzhledově změnila. Seznámíme se rovněž s moderními metodami pro průzkum malířských děl, z nichž lze většinou získat jen omezený počet vzorků o velikosti makového zrnka.

 

Kavárnu najdete v prostorách kampusu snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do univerzitního areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

 

Foto: Fresky z přelomu 11. a 12. století, objevené při rekonstrukci kostela sv. Jiří v Kostoľanoch pod Tribečom na Slovensku. Kredit: Ondrej Pelech, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons


  © 2012 UJEP