Děčín

22. listopadu

Radioastronomie: Jak funguje, její historie a současnost

Elektromagnetické záření je nejbohatším zdrojem informací o blízkém i vzdáleném vesmíru. Naše atmosféra dobře propouští jen některé oblasti spektra: viditelné světlo, několik úzkých oken v infračerveném záření a široké okno v radiových vlnách. Není proto divu, že se radioastronomie stala prvním odvětvím astronomie, které využívá jiný než optický obor. Ve čtvrtek 22. listopadu o tom bude v děčínské kavárně Coffee & Books vyprávět astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z pražského ČVUTHvězdárny a planetária hl. města Prahy a Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

23.04. 2015

Chemie umění, aneb Když pigmenty promluví

Malířská díla – obrazy, nástěnné malby i polychromované plastiky – obsahují množství různorodých materiálů, jejichž znalost nám může objasnit nejen kdy, kde a kým bylo dílo vytvořeno, ale také jak bylo v pozdějších obdobích pozměněno, ať už zásahem lidské ruky nebo působením okolního prostředí.  Moderní mikroanalytické metody výzkumu malířských děl vám představí Ing. Silvie Švarcová, Ph.D. z Akademické laboratoře materiálového průzkumu výtvarných děl (ALMA), společného pracoviště Ústavu anorganické chemie AVČR, v.v.i. a Akademie výtvarných umění v Praze. Přednáška se koná 23. dubna od 17 hodin v Literární kavárně Fokus v kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Na vybraných příkladech historických maleb (mj. děl Mistra Matějovského oltáře, Karla Škréty nebo vzácných předrománských či gotických nástěnných maleb) si ukážeme, jaký je vztah pigmentů a malířské techniky k provenienci či dataci děl, a jak a proč se některá díla od doby svého vzniku vzhledově změnila. Seznámíme se rovněž s moderními metodami pro průzkum malířských děl, z nichž lze většinou získat jen omezený počet vzorků o velikosti makového zrnka.

Kavárnu najdete v prostorách kampusu snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do univerzitního areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Foto: Fresky z přelomu 11. a 12. století, objevené při rekonstrukci kostela sv. Jiří v Kostoľanoch pod Tribečom na Slovensku. Kredit: Ondrej Pelech, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons