16. září

16.09.2021

125 let objevu radioaktivity

První březnový den roku 1896 Henri Becquerel objevil, že jakési paprsky vycházející z uranových solí způsobují černání fotografické desky stejně, jako nedávno objevené rentgenové záření. „Becquerelovy paprsky“ se spolu s paprsky X rázem dostaly do centra pozornosti fyziků a chemiků. O cestě od jednoho snímku až k jaderné reakci bude ve čtvrtek 16. září na teplické hvězdárně povídat fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

09.09.2021

Co nevíte o historických sušárnách chmele

Český chmel je dlouhodobě považován za nejlepší na světě. Jeho pěstování ve vybraných lokalitách po staletí zásadně ovlivňovalo životy lidí i podobu krajiny a sídel. Historických staveb, které souvisely se sušením a zpracováním chmele, se u nás dochovaly tisíce. Bohužel, vinou změny technologie zpracování této plodiny jsou většinou nevyužívané, neudržované a na hranici zániku. S dokumentací sušáren chmele, s jejich specifiky a vývojem technologie pro sušení vás ve čtvrtek 9. září v ústeckém muzeu seznámí Mgr. Lucie Radová z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem a stavební historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.Filozofické fakulty ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

23.10. 2014

Pavoučí kámasútra aneb Jak se pavouci rozmnožují

Pisaura_mirabilisTěžko nalézt skupinu živočichů, u níž by bylo chování spojené s rozmnožováním tak pestré, jako u pavouků. Zoolog RNDr. Milan Řezáč, Ph.D. z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni představí během dalšího večera z cyklu Café Nobel (@UJEP) v Ústí nad Labem alespoň malou část této rozmanitosti. Při popisu pavoučích námluv zmíní zásnubní dárky lovčíků, u samotné kopulace seznámí posluchače s objevem traumatické inseminace, pohovoří o pavoučích „pásech cudnosti“ či o (pro pavouky tak charakteristickém) kanibalismu mezi pohlavími. Dostane se i na vzornou péči o mláďata, kdy se některé pavoučí matky nechají samou láskou k potomstvu mladými pavoučky sežrat.

Se zoologem Milanem Řezáčem se setkáte 23. října od 17 hodin v Literární kavárně Fokus v prostorách kampusu ústecké Univerzity J. E. Purkyně. Literární kavárnu najdete snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do univerzitního areálu v Pasteurově ulici. Kavárna sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Foto: Pavouk lovčík hajní

Kredit: Lukas Jonaitis, licence CC BY 2.0