21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

23.10. 2014

Pavoučí kámasútra aneb Jak se pavouci rozmnožují

Pisaura_mirabilisTěžko nalézt skupinu živočichů, u níž by bylo chování spojené s rozmnožováním tak pestré, jako u pavouků. Zoolog RNDr. Milan Řezáč, Ph.D. z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni představí během dalšího večera z cyklu Café Nobel (@UJEP) v Ústí nad Labem alespoň malou část této rozmanitosti. Při popisu pavoučích námluv zmíní zásnubní dárky lovčíků, u samotné kopulace seznámí posluchače s objevem traumatické inseminace, pohovoří o pavoučích „pásech cudnosti“ či o (pro pavouky tak charakteristickém) kanibalismu mezi pohlavími. Dostane se i na vzornou péči o mláďata, kdy se některé pavoučí matky nechají samou láskou k potomstvu mladými pavoučky sežrat.

Se zoologem Milanem Řezáčem se setkáte 23. října od 17 hodin v Literární kavárně Fokus v prostorách kampusu ústecké Univerzity J. E. Purkyně. Literární kavárnu najdete snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do univerzitního areálu v Pasteurově ulici. Kavárna sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Foto: Pavouk lovčík hajní

Kredit: Lukas Jonaitis, licence CC BY 2.0