21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

23.10. 2014

Pavoučí kámasútra aneb Jak se pavouci rozmnožují

Pisaura_mirabilisTěžko nalézt skupinu živočichů, u níž by bylo chování spojené s rozmnožováním tak pestré, jako u pavouků. Zoolog RNDr. Milan Řezáč, Ph.D. z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni představí během dalšího večera z cyklu Café Nobel (@UJEP) v Ústí nad Labem alespoň malou část této rozmanitosti. Při popisu pavoučích námluv zmíní zásnubní dárky lovčíků, u samotné kopulace seznámí posluchače s objevem traumatické inseminace, pohovoří o pavoučích „pásech cudnosti“ či o (pro pavouky tak charakteristickém) kanibalismu mezi pohlavími. Dostane se i na vzornou péči o mláďata, kdy se některé pavoučí matky nechají samou láskou k potomstvu mladými pavoučky sežrat.

Se zoologem Milanem Řezáčem se setkáte 23. října od 17 hodin v Literární kavárně Fokus v prostorách kampusu ústecké Univerzity J. E. Purkyně. Literární kavárnu najdete snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do univerzitního areálu v Pasteurově ulici. Kavárna sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Foto: Pavouk lovčík hajní

Kredit: Lukas Jonaitis, licence CC BY 2.0