Tisá

23. listopadu

Vznik, současná krása a zánik pískovce

Přírodní pochody tvarují masivní křemenné pískovce do desítek forem. Skalní věže, brány a voštiny známe všichni; kdo si ale všiml, že příroda někdy tvaruje skálu do podoby bublin, vosích hnízd či tenisových míčků? Mnohé z těchto tvarů jsou vzácné, nebo se vyskytují jen vysoko nad zemí a znají je nanejvýš horolezci. RNDr. Radek Mikuláš, DSc. z Geologického ústavu AV ČR měl štěstí, že byl (a trochu stále je) horolezcem i geologem. Proto ho lze pokládat za objevitele řady drobných tvarů pískovce. Seznámí vás s nimi na přednášce z cyklu Café Nobel, která se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu přímo na úpatí pískovcových Tiských stěn, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Panspermie. Organismy v kosmu a život v meteoritech

Mohou živé bytosti přežít dlouhodobý pobyt v nehostinném kosmickém prostoru? Odpověď na tuto otázku hledáme déle než sto let. A přilétly snad dokonce kdysi dávno z vesmíru zárodky života i na naši planetu? V rámci dalšího Café Nobel o tom bude ve čtvrtek 16. listopadu povídat biolog a popularizátor vědy Mgr. Tomáš Petrásek, vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví. Přednáška se koná v teplickém planetáriu.

23.10. 2014

Pavoučí kámasútra aneb Jak se pavouci rozmnožují

Pisaura_mirabilisTěžko nalézt skupinu živočichů, u níž by bylo chování spojené s rozmnožováním tak pestré, jako u pavouků. Zoolog RNDr. Milan Řezáč, Ph.D. z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni představí během dalšího večera z cyklu Café Nobel (@UJEP) v Ústí nad Labem alespoň malou část této rozmanitosti. Při popisu pavoučích námluv zmíní zásnubní dárky lovčíků, u samotné kopulace seznámí posluchače s objevem traumatické inseminace, pohovoří o pavoučích „pásech cudnosti“ či o (pro pavouky tak charakteristickém) kanibalismu mezi pohlavími. Dostane se i na vzornou péči o mláďata, kdy se některé pavoučí matky nechají samou láskou k potomstvu mladými pavoučky sežrat.

Se zoologem Milanem Řezáčem se setkáte 23. října od 17 hodin v Literární kavárně Fokus v prostorách kampusu ústecké Univerzity J. E. Purkyně. Literární kavárnu najdete snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do univerzitního areálu v Pasteurově ulici. Kavárna sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Foto: Pavouk lovčík hajní

Kredit: Lukas Jonaitis, licence CC BY 2.0