Ústí nad Labem

11. ledna

18.01.2018

Hoaxy a konspirační teorie

Konspirační teorie se ve společnosti objevovaly vždy. Jejich zlatou éru však přineslo až minulé století. Důvod je prostý: rozvoj médií. S internetem pak konspirační teorie doslova prodchly celou společností. Proč se tak stalo? Proč jim lidé věří? A kde se v tom všem skrývá náboženství a víra? Na tyto otázky se pokusí odpovědět novinář a předseda Českého klubu skeptiků Sisyfos Leoš Kyša. Ve čtvrtek 18. ledna v teplickém planetáriu.

Supervulkány

Vybuchují jednou za desítky až stovky tisíc let a jejich exploze mají tak ničivou sílu, že mohou zásadním způsobem ovlivnit klima na celé planetě. Strukturní geolog Mgr. Prokop Závada, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky vám během své přednášky vysvětlí, kde supervulkány vznikají, co způsobuje jejich ničivé erupce a jak se jejich aktivita v současnosti sleduje. Ve čtvrtek 11. ledna přijďte na Café Nobel do ústecké kavárny Fokus kafe.

23.10. 2014

Pavoučí kámasútra aneb Jak se pavouci rozmnožují

Pisaura_mirabilisTěžko nalézt skupinu živočichů, u níž by bylo chování spojené s rozmnožováním tak pestré, jako u pavouků. Zoolog RNDr. Milan Řezáč, Ph.D. z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni představí během dalšího večera z cyklu Café Nobel (@UJEP) v Ústí nad Labem alespoň malou část této rozmanitosti. Při popisu pavoučích námluv zmíní zásnubní dárky lovčíků, u samotné kopulace seznámí posluchače s objevem traumatické inseminace, pohovoří o pavoučích „pásech cudnosti“ či o (pro pavouky tak charakteristickém) kanibalismu mezi pohlavími. Dostane se i na vzornou péči o mláďata, kdy se některé pavoučí matky nechají samou láskou k potomstvu mladými pavoučky sežrat.

Se zoologem Milanem Řezáčem se setkáte 23. října od 17 hodin v Literární kavárně Fokus v prostorách kampusu ústecké Univerzity J. E. Purkyně. Literární kavárnu najdete snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do univerzitního areálu v Pasteurově ulici. Kavárna sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Foto: Pavouk lovčík hajní

Kredit: Lukas Jonaitis, licence CC BY 2.0