27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Přestože současná tvář naší krajiny vypadá poklidně, vznikala v průběhu milionů let díky mnohdy bouřlivým geologickým procesům. Mezi fenomény, které se na naší krajině významnou měrou podepsaly, byla i vulkanická aktivita, o kterou se zajímá i geolog a vulkanolog Mgr. Vladislav Rapprich, Ph.D. z České geologické služby.
Ve čtvrtek 18. února od 18 hodin o ní přednášel v přímém přenosu online z přednáškového sálu hvězdárny v Teplicích.
NA PŘEDNÁŠKU SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE:
https://www.youtube.com/watch?v=BgURb6koddU&t=1s
Specialisté studující pozůstatky sopečné aktivity si vznik jednotlivých útvarů dokáží dost dobře představit – jak ale tyto nové poznatky co nejlépe předat široké veřejnosti? Přednáška Oživlé sopky České republiky geologa a vulkanologa Vladislava Rappricha vám ukáže, jak se moderní technologie využívají v popularizaci krás českých sopek, ale také, že projevy sopečné činnosti na našem území měly řadu podob.
Foto © Vladislav Rapprich
![]() |
© 2012 UJEP |