16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

21.07. 2016

Orangutani, co jedí šišky a žaludy

Výzkum a ochrana vzácných lidoopů – orangutanů v horském pralese na severu Sumatry bude hlavním tématem vyprávění primatologa Mgr. Stanislava Lhoty, Ph.D., výzkumného pracovníka České zemědělské univerzity v Praze a také ZOO Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. července zavítá na teplickou hvězdárnu.

Na světě žijí dva druhy orangutanů, které obývají především tropické deštné pralesy teplých nížin na ostrovech Borneo a Sumatra v jihovýchodní Asii. Většina těchto pralesů už ale dnes zmizela a tak se s orangutany často setkáte i v  jiném, pro ně netypickém prostředí – v horách. Život v horském pralese má pro orangutany jednu zásadní výhodu. Zatím tam ještě nepronikli lidé.

Povídání Stanislava Lhoty o horské populaci orangutanů sumaterských začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

Foto: Orangutaní samice Beta. Autor: Stanislav Lhota.