21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Výzkum a ochrana vzácných lidoopů – orangutanů v horském pralese na severu Sumatry bude hlavním tématem vyprávění primatologa Mgr. Stanislava Lhoty, Ph.D., výzkumného pracovníka České zemědělské univerzity v Praze a také ZOO Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. července zavítá na teplickou hvězdárnu.
Na světě žijí dva druhy orangutanů, které obývají především tropické deštné pralesy teplých nížin na ostrovech Borneo a Sumatra v jihovýchodní Asii. Většina těchto pralesů už ale dnes zmizela a tak se s orangutany často setkáte i v jiném, pro ně netypickém prostředí – v horách. Život v horském pralese má pro orangutany jednu zásadní výhodu. Zatím tam ještě nepronikli lidé.
Povídání Stanislava Lhoty o horské populaci orangutanů sumaterských začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.
Foto: Orangutaní samice Beta. Autor: Stanislav Lhota.