Ústí nad Labem

12. června

České středohoří v třetihorách – a co z něj zbylo

V letech 1995 – 2010 bylo v Českém středohoří prozkoumáno a zdokumentováno přes padesát lokalit, kde se nacházejí zkamenělé pozůstatky rostlin a živočichů z období terciéru – třetihor. Jak ve čtvrtek 17. května návštěvníkům teplického Planetária prozradí (a na mnoha fotografiích ukáže) kurátor geologických sbírek a vedoucí přírodovědného oddělení Regionálního muzea v Teplicích Miroslav Radoň, došlo přitom k mnoha cenným objevům.

Bohové starého Egypta

Proč měli staroegyptští bohové zvířecí hlavy? Egyptolog Doc. Jiří Janák, Th.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vás seznámí s nejen s nejdůležitějšími božstvy, ale uslyšíte i jejich příběhy a dozvíte se, jak a proč je staří Egypťané zobrazovali. Pokud se vám žádný z bohů nebude líbit, můžete si podle vzoru Egypťanů navrhnout a nakreslit vlastního. V úterý 15. května na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Fokus kafe.

21.07. 2016

Orangutani, co jedí šišky a žaludy

Výzkum a ochrana vzácných lidoopů – orangutanů v horském pralese na severu Sumatry bude hlavním tématem vyprávění primatologa Mgr. Stanislava Lhoty, Ph.D., výzkumného pracovníka České zemědělské univerzity v Praze a také ZOO Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. července zavítá na teplickou hvězdárnu.

Na světě žijí dva druhy orangutanů, které obývají především tropické deštné pralesy teplých nížin na ostrovech Borneo a Sumatra v jihovýchodní Asii. Většina těchto pralesů už ale dnes zmizela a tak se s orangutany často setkáte i v  jiném, pro ně netypickém prostředí – v horách. Život v horském pralese má pro orangutany jednu zásadní výhodu. Zatím tam ještě nepronikli lidé.

Povídání Stanislava Lhoty o horské populaci orangutanů sumaterských začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

Foto: Orangutaní samice Beta. Autor: Stanislav Lhota.