Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

18.11. 2021

O velikém magnetu zemském

O geomagnetismu by se dalo povídat hodiny. Geofyzik doc. RNDr. Jakub Velímský, Ph.D. Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se proto ve čtvrtek 18. listopadu během své přednášky na teplické hvězdárně dotkne jen několika vybraných kapitol. Podíváme se, proč a kam putují geomagnetické póly, nahlédneme do nitra Země pomocí metody geomagnetické indukce a prozkoumáme, jaké elektromagnetické pole vzniká prouděním vody ve světových oceánech.

Nedávno uplynulo 750 let od doby, kdy francouzský učenec Petrus Peregrinus ve svém dopise Epistula de magnete poprvé popsal chování magnetické střelky. Od středověkých poznatků, přes rozvoj měření magnetické deklinace v období velkých objevitelských mořeplaveb a dále přes průkopnické teoretické i praktické příspěvky Gaussovy, se geomagnetismus rozvinul do dnešní podoby moderní a široké geofyzikální disciplíny.

Přednáška Jakuba Velímského na hvězdárně v Teplicích začne jako vždy v 18 hodin.

Podle nových nařízení se jí mohou zúčastnit pouze návštěvníci s čerstvým negativním testem (antigenní POC test maximálně 24 hod., PCR test maximálně 72 hod. starý), případně více než 14 dní po ukončeném očkování, anebo maximálně 180 dní po prodělání COVID 19. Příslušné certifikáty si prosím vezměte s sebou.

 

Všichni účastníci přednášky musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření. Počítejte prosím také s nutností evidence návštěvníků prostřednictvím e-mailových adres! Děkujeme za pochopení.

Své místo si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz.

 

Ilustrační foto v článku i abstraktu: Pixabay.com


  © 2012 UJEP