Ústí nad Labem

14. března

14.03.2024

BEZ KOFEINU: Jak invazní druhy rostlin a živočichů škodí přírodě

Víte, proč se ve dne nesmíme dotýkat bolševníku velkolepého? Víte, co hubí české druhy raků? Víte, proč v některých městech bojují s pouličními gangy papoušků? Za vše mohou takzvané biologické invaze. V rámci „dětské“ varianty Café Nobel Bez kofeinu o nich budou ve čtvrtek 14. března v ústeckém muzeu povídat pedagožka Mgr. Barbora Patoková ze Základní školy sv. Voršily v Praze a zoolog doc. Ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. pražské Zemědělské univerzity.

Doporučená rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.

22.02.2024

Pozitivní spirála hmotnosti aneb Do základního tábora pod Everestem s pětikilovým batůžkem

Poučení o novém trendu ultralehké turistiky, jak cestovat (téměř) kamkoli na světě s minimalistickým vybavením, si pro vás na čtvrtek 22. února připravil Jiří Kostínek, outdoorový atlet, cestovatel a vedoucí kurzů ultralehké turistiky a seakayaku. Přednáška s praktickou ukázkou a nečekaným přesahem do psychohygieny, dějin tělesné výchovy, vytrvalostního tréninku, environmentalistiky a řízení rizika se koná v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.

18.11. 2021

O velikém magnetu zemském

O geomagnetismu by se dalo povídat hodiny. Geofyzik doc. RNDr. Jakub Velímský, Ph.D. Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se proto ve čtvrtek 18. listopadu během své přednášky na teplické hvězdárně dotkne jen několika vybraných kapitol. Podíváme se, proč a kam putují geomagnetické póly, nahlédneme do nitra Země pomocí metody geomagnetické indukce a prozkoumáme, jaké elektromagnetické pole vzniká prouděním vody ve světových oceánech.

Nedávno uplynulo 750 let od doby, kdy francouzský učenec Petrus Peregrinus ve svém dopise Epistula de magnete poprvé popsal chování magnetické střelky. Od středověkých poznatků, přes rozvoj měření magnetické deklinace v období velkých objevitelských mořeplaveb a dále přes průkopnické teoretické i praktické příspěvky Gaussovy, se geomagnetismus rozvinul do dnešní podoby moderní a široké geofyzikální disciplíny.

Přednáška Jakuba Velímského na hvězdárně v Teplicích začne jako vždy v 18 hodin.

Podle nových nařízení se jí mohou zúčastnit pouze návštěvníci s čerstvým negativním testem (antigenní POC test maximálně 24 hod., PCR test maximálně 72 hod. starý), případně více než 14 dní po ukončeném očkování, anebo maximálně 180 dní po prodělání COVID 19. Příslušné certifikáty si prosím vezměte s sebou.

Všichni účastníci přednášky musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření. Počítejte prosím také s nutností evidence návštěvníků prostřednictvím e-mailových adres! Děkujeme za pochopení.

Své místo si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz.

Ilustrační foto v článku i abstraktu: Pixabay.com