20. září

Kde hledat mimozemšťany – a jak asi vypadají?

Mimozemšťané jsou dnes všude. Točí se o nich filmy i seriály, jsou hrdiny povídek a románů, obklopují nás dokonce i jako hračky a reklamní maskoti. Mají desítky podob – jedno však o nich stále nevíme: existují doopravdy, nebo jen v naší fantazii? Právě o tom bude ve čtvrtek 4. říjnavyprávět biolog RNDr. Tomáš Petrásek, PhD. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví v rámci prvního Café Nobel v kavárně Coffee & Books v Děčíně.

SpaceX - historie,současnost i budoucnost

Před pár lety vlétla jako dravá štika do stojatých vod kosmonautiky americká technologická společnost SpaceX, založená podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jejím postupným vývojem od prvních neúspěchů s raketami Falcon 1, přes zásobování ISS až k plánům na těžkotonážní nosiče vás provede Dušan Majer, odborník na kosmonautiku, popularizátor vědy, zakladatel portálu Kosmonautix.cz a také autor pořadu Dobývání vesmíru na portálu Stream.cz. Jeho přednáška zahájí ve čtvrtek 20. září první sezónu na rekonstruované hvězdárně v Teplicích!

09.12. 2013

Nová Guinea jako ráj antropologů, Malý princ a květiny na mapách

BlahaNová Guinea je velký ostrov severně od Austrálie. Západní půlka patří Indonésii a východní je samostatným státem, který nese název Papua-Nová Guinea. Geograficky patří ostrov do oblasti, označované jako Melanésie. O Nové Guineji se někdy s nadsázkou říká, že jde o region s největší hustotou antropologů na světě. Proč právě Papuánci jsou tak často objektem antropologických výzkumů? To nám 14. listopadu na Café Nobel v Ústí nad Labem vysvětlil kulturolog a kulturní antropolog Martin Soukup z Katedry teorie kultury Filozofické fakulty UK v Praze.

Druhým hostem večera byl kartograf, geograf a kulturní antropolog Jan Daniel Bláha z katedry geografie Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem. Svoje povídání zahájili pánové společným čtením z Malého prince Antoina de Saint-Exupéryho. Malý princ navštíví při svých cestách i planetku, kde žije zeměpisec. Toho velice zajímá planetka, odkud pochází Malý princ, a rád by si o ní něco poznamenal – zájem má ale jen o sopky a vůbec ho nezajímají tak pomíjivé věci, jako je Princova květina. „My nezaznamenáváme květiny," řekne zeměpisec Malému princi a vysvětlí i proč: „Protože květiny jsou pomíjející." Obyvatelé Nové Guineje to ale vidí jinak.

Antropolog Martin Soukup byl na Nové Guineji dvakrát. Jak říká, je to oblast velmi různorodá a pestrá, kulturně i jazykově, a proto tolik přitahuje antropology z celého světa. On sám se při svých návštěvách věnoval nejen navazování kontaktů, pozorování a rozhovorům, ale hlavně tzv. vizuální antropologii – sbíral kresby papuánských školáků na předem stanovená témata. Chtěl vědět, jak vidí sebe sama, svou rodinu, vesnici i její budoucnost.

Velmi zajímavé pro něj byly především kresby, zachycující obec, ve které výzkum probíhal. Často šlo v podstatě o mentální mapy, projekci klíčových míst a významných orientačních bodů s popiskami, mezi kterými skoro nikdy nechyběly právě květiny – něco, co bychom my do svých mentálních map nejspíš nezaznamenali. Na Nové Guineji jsou ale důležitými orientačními body. Bývají totiž vysazovány na hranicích pozemků a označují jejich vlastnictví.

Martina Soukupa mapy papuánských vesničanů zaujaly natolik, že navázal spolupráci s kartografem Janem Danielem Bláhou. Chystají se v této věci i nadále spolupracovat a srovnávat mentální mapy nejen papuánských a českých školáků, ale i školáků z dalších zemí světa. Očekávají, že tak dospějí k zajímavým závěrům.

Ne všichni totiž vidíme svět stejně. Někteří z nás jsou spíš suchopární geografové, ale je mezi námi i spousta Malých princů. Kde jich žije víc a kde méně?

Zvukový záznam povídání Martina Soukupa a Jana Daniela Bláhy si můžete poslechnout zde.

Frederik Velinský