Tisá

22. února

Stíny mezi stromy: Nové pověsti z lesů, zřícenin a skal

Pro současné pověsti se často užívá přívlastek „městské“ – anglicky urban legends. Odráží skutečnost, že první z nich byly identifikovány právě v městském prostředí a lišily se od tradičního „venkovského“ folkloru. Jak ale říká Mgr. Jan Pohunek z Etnografického oddělení Národního muzea, ve skutečnosti se živě tradované příběhy s nadpřirozenými motivy odehrávají i v prostředí více přírodním, mimo stále obydlená místa. Víc prozradí ve čtvrtek 22. února v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Kvantové počítače

Dosud neodezněla elektronická revoluce, která přivedla elektroniku a výpočetní techniku do všech oblastí života civilizace a už nám klepe na dveře revoluce „spinová“. Místo náboje elektronu začínáme v našich zařízeních využívat spin a spolu s ním základní kvantové zákony mikrosvěta. Ve čtvrtek 15. února o tom na Café Nobel v teplickém planetáriu pohovoří fyzik a astrofyzik Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.pražského ČVUT.

06.12. 2012

Nezničitelné želvušky v Ústí

HypsibiusdujardiniJsou velmi malé a přežijí skoro všechno - nedostatek potravy, pobyt ve vakuu, smrtící radiaci, ponoření do vařící vody i kapalného hélia. Stovky druhů jich žijí na ledovcích i v pouštích po celé Zemi včetně České republiky a přitom jste je nejspíš nikdy neviděli.  Objevují se dokonce i domněnky, že pocházejí z vesmíru. Fascinující detaily ze života želvušek vám představí studentka Michaela Czerneková z Přírodovědecké fakulty UJEP Ústí nad Labem a Biologického centra AV ČR 14.5. od 18.00 ve Fokus kafe v Ústí nad Labem.