21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

16.09. 2013

Nemoc, lékaři a svědomí

handsNejen lékaři se ve své praxi setkávají s nejrůznějšími problémy, které přesahují ryze medicínský aspekt věci. Praktické řešení konkrétního etického problému v sobě snoubí poznatky klinické medicíny, pohled pacienta na svoji nemoc, jeho psychologii a v neposlední řadě právní souvislosti.

Přednáška našeho hosta - dětského lékaře, teologa a bioetika  MUDr. ThLic. Jaromíra Matějeka, Ph.D., Th.D. v úvodu představí některé koncepce svědomí, jak je najdeme v evropské filosofii, zmíní některé lékařské a sesterské kodexy, kde se o svědomí mluví. Na problému diskuze o eutanázii se pak pokusí ukázat místo svědomí v řešení problémů, které jsou s problematikou konce života spojeny.

Toto Café Nobel se koná v rámci Týdnů pro duševní zdraví.