16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

16.09. 2013

Nemoc, lékaři a svědomí

handsNejen lékaři se ve své praxi setkávají s nejrůznějšími problémy, které přesahují ryze medicínský aspekt věci. Praktické řešení konkrétního etického problému v sobě snoubí poznatky klinické medicíny, pohled pacienta na svoji nemoc, jeho psychologii a v neposlední řadě právní souvislosti.

Přednáška našeho hosta - dětského lékaře, teologa a bioetika  MUDr. ThLic. Jaromíra Matějeka, Ph.D., Th.D. v úvodu představí některé koncepce svědomí, jak je najdeme v evropské filosofii, zmíní některé lékařské a sesterské kodexy, kde se o svědomí mluví. Na problému diskuze o eutanázii se pak pokusí ukázat místo svědomí v řešení problémů, které jsou s problematikou konce života spojeny.

Toto Café Nobel se koná v rámci Týdnů pro duševní zdraví.