21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

16.09. 2013

Nemoc, lékaři a svědomí

handsNejen lékaři se ve své praxi setkávají s nejrůznějšími problémy, které přesahují ryze medicínský aspekt věci. Praktické řešení konkrétního etického problému v sobě snoubí poznatky klinické medicíny, pohled pacienta na svoji nemoc, jeho psychologii a v neposlední řadě právní souvislosti.

Přednáška našeho hosta - dětského lékaře, teologa a bioetika  MUDr. ThLic. Jaromíra Matějeka, Ph.D., Th.D. v úvodu představí některé koncepce svědomí, jak je najdeme v evropské filosofii, zmíní některé lékařské a sesterské kodexy, kde se o svědomí mluví. Na problému diskuze o eutanázii se pak pokusí ukázat místo svědomí v řešení problémů, které jsou s problematikou konce života spojeny.

Toto Café Nobel se koná v rámci Týdnů pro duševní zdraví.