Ústí nad Labem

2. května

02.05.2024

Tradiční hudba a tradiční nástroje Kanárských ostrovů

Ve čtvrtek 2. května se v ústeckém muzeu můžete setkat s českou hudebnicí a uměleckou ředitelkou Monikou Srncovou, pro níž jsou už 20 let druhým domovem Kanárské ostrovy. Jak vám prozradí, význam tohoto souostroví v historicko-kulturním vývoji Španělska a Latinské Ameriky vůbec není zanedbatelný. Prozkoumáme ho spolu zblízka.

25.04.2024

Afrika: Slon nad zlato

„Chráním divočinu v Africe“ může znít jako klišé. Výzkumník a fotograf Mgr. Tomáš Jůnek, PhD Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze vás ve čtvrtek 25. dubna v Refugiu v Tisé vezme do neprozkoumaného konžského pralesa i do největších národních parků v zemích, kam běžného Evropana jet ani nenapadne.

17.10. 2013

Mozek v prostoru, prostor v mozku

Chimp_Brain_in_a_jarJak funguje náš vlastní mozek? A můžeme mu někdy doopravdy porozumět? Orientace v prostoru je problémem, který řeší mozek téměř každého živočicha, od těch nejjednodušších až po ty nejsložitější. Na rozdíl od jiných druhů duševní činnosti zde mají i velmi odlišné druhy - včetně člověka - mnoho společného, což nám umožňuje nalézat zajímavé souvislosti. Na přednášce se dozvíme, jak mozek vnímá polohu celého těla i pozici v okolním světě, jak tyto informace zpracovává, ukládá a následně jich využívá při řízení chování.

Povídat o mozku v prostoru a prostoru v mozku přijde do Café Nobel @ UJEP biolog Tomáš Petrásek, a to 29. října od 13.00 v červené aule Multifunkčního centra v Kampusu (MF-01.54).

V tomto textu je použita fotografie Gaetan Lee, která podléhá licenci CC.