21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

17.10. 2013

Mozek v prostoru, prostor v mozku

Chimp_Brain_in_a_jarJak funguje náš vlastní mozek? A můžeme mu někdy doopravdy porozumět? Orientace v prostoru je problémem, který řeší mozek téměř každého živočicha, od těch nejjednodušších až po ty nejsložitější. Na rozdíl od jiných druhů duševní činnosti zde mají i velmi odlišné druhy - včetně člověka - mnoho společného, což nám umožňuje nalézat zajímavé souvislosti. Na přednášce se dozvíme, jak mozek vnímá polohu celého těla i pozici v okolním světě, jak tyto informace zpracovává, ukládá a následně jich využívá při řízení chování.

Povídat o mozku v prostoru a prostoru v mozku přijde do Café Nobel @ UJEP biolog Tomáš Petrásek, a to 29. října od 13.00 v červené aule Multifunkčního centra v Kampusu (MF-01.54).

V tomto textu je použita fotografie Gaetan Lee, která podléhá licenci CC.