21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

17.10. 2013

Mozek v prostoru, prostor v mozku

Chimp_Brain_in_a_jarJak funguje náš vlastní mozek? A můžeme mu někdy doopravdy porozumět? Orientace v prostoru je problémem, který řeší mozek téměř každého živočicha, od těch nejjednodušších až po ty nejsložitější. Na rozdíl od jiných druhů duševní činnosti zde mají i velmi odlišné druhy - včetně člověka - mnoho společného, což nám umožňuje nalézat zajímavé souvislosti. Na přednášce se dozvíme, jak mozek vnímá polohu celého těla i pozici v okolním světě, jak tyto informace zpracovává, ukládá a následně jich využívá při řízení chování.

Povídat o mozku v prostoru a prostoru v mozku přijde do Café Nobel @ UJEP biolog Tomáš Petrásek, a to 29. října od 13.00 v červené aule Multifunkčního centra v Kampusu (MF-01.54).

V tomto textu je použita fotografie Gaetan Lee, která podléhá licenci CC.