16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

17.10. 2013

Mozek v prostoru, prostor v mozku

Chimp_Brain_in_a_jarJak funguje náš vlastní mozek? A můžeme mu někdy doopravdy porozumět? Orientace v prostoru je problémem, který řeší mozek téměř každého živočicha, od těch nejjednodušších až po ty nejsložitější. Na rozdíl od jiných druhů duševní činnosti zde mají i velmi odlišné druhy - včetně člověka - mnoho společného, což nám umožňuje nalézat zajímavé souvislosti. Na přednášce se dozvíme, jak mozek vnímá polohu celého těla i pozici v okolním světě, jak tyto informace zpracovává, ukládá a následně jich využívá při řízení chování.

Povídat o mozku v prostoru a prostoru v mozku přijde do Café Nobel @ UJEP biolog Tomáš Petrásek, a to 29. října od 13.00 v červené aule Multifunkčního centra v Kampusu (MF-01.54).

V tomto textu je použita fotografie Gaetan Lee, která podléhá licenci CC.