Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

07.02. 2014

Mayské pyramidy, kult jeskyní a hor

Chichen_Itza_(3256515411)Odkud pocházejí mezoamerické pyramidy, v čem jsou podobné a čím se liší od pyramid starého Egypta? Jejich historie má svůj počátek u posvátných vulkánů mexického pohoří Tuxtlas a olmécké kultury. Spolu s mayistkou a religionistkou Mgr. Zuzanou Marií Kostićovou, Ph.D. z Katedry religionistiky Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze navštívíte také město Teotihuacan, seznámíte se s kruhovými yácatas západního Mexika a aztéckými „in atl in tepetl“. S existencí mezoamerických pyramid bezprostředně souvisí kult hor, ale také kult jeskyní, které se pod nimi často nacházejí, stejně jako obětní depozity a pohřby. Dozvíte se víc o rituálech, spjatých s pyramidami, o jejich vztahu ke kultu předků, stvoření světa, časoprostorové symbolice a kosmologii. Na závěr uvidíte nejslavnější pyramidy mayské oblasti – Chrám nápisů v Palenque a hrobku K’inich Janaab Pakala a také El Castillo v Chichén Itzá, kde je k vidění unikátní „sestup světelného hada“. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. března od 18 hodin na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu.

Foto: Christine Zenino, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic