21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

07.02. 2014

Mayské pyramidy, kult jeskyní a hor

Chichen_Itza_(3256515411)Odkud pocházejí mezoamerické pyramidy, v čem jsou podobné a čím se liší od pyramid starého Egypta? Jejich historie má svůj počátek u posvátných vulkánů mexického pohoří Tuxtlas a olmécké kultury. Spolu s mayistkou a religionistkou Mgr. Zuzanou Marií Kostićovou, Ph.D. z Katedry religionistiky Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze navštívíte také město Teotihuacan, seznámíte se s kruhovými yácatas západního Mexika a aztéckými „in atl in tepetl“. S existencí mezoamerických pyramid bezprostředně souvisí kult hor, ale také kult jeskyní, které se pod nimi často nacházejí, stejně jako obětní depozity a pohřby. Dozvíte se víc o rituálech, spjatých s pyramidami, o jejich vztahu ke kultu předků, stvoření světa, časoprostorové symbolice a kosmologii. Na závěr uvidíte nejslavnější pyramidy mayské oblasti – Chrám nápisů v Palenque a hrobku K’inich Janaab Pakala a také El Castillo v Chichén Itzá, kde je k vidění unikátní „sestup světelného hada“. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. března od 18 hodin na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu.

Foto: Christine Zenino, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic