Ústí nad Labem

9. května

09.05.2019

O UFO seriózně

Co je a co už není UFO a jak se tento fenomén zkoumá? Je to vůbec možné bez zatížení senzačními představami o létajících talířích a „malých zelených mužíčcích“? Jaké procento původně „nevysvětlených létajících objektů” se daří zařadit a jaké úkazy lidé nejčastěji považují za UFO? O tom bude ve čtvrtek 9. května v ústecké kavárně Bárka povídat publicista a záhadolog Ing. Vladimír Šiška, zakladatel a vedoucí projektu Záře.

Poválečná Tisá

Historie obce po druhé světové válce nepřehlédnutelně odráží velké dějiny – odsun německé většiny, nástup komunismu i postupnou devastaci vystřídal výrazný rozvoj posledních desetiletí. V kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku o tom bude ve čtvrtek 25. dubna vyprávět středoškolský učitel Mgr. Jiří ŘehákGymnázia Teplice, který se zabývá regionálními dějinami 20. století.

07.02. 2014

Mayské pyramidy, kult jeskyní a hor

Chichen_Itza_(3256515411)Odkud pocházejí mezoamerické pyramidy, v čem jsou podobné a čím se liší od pyramid starého Egypta? Jejich historie má svůj počátek u posvátných vulkánů mexického pohoří Tuxtlas a olmécké kultury. Spolu s mayistkou a religionistkou Mgr. Zuzanou Marií Kostićovou, Ph.D. z Katedry religionistiky Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze navštívíte také město Teotihuacan, seznámíte se s kruhovými yácatas západního Mexika a aztéckými „in atl in tepetl“. S existencí mezoamerických pyramid bezprostředně souvisí kult hor, ale také kult jeskyní, které se pod nimi často nacházejí, stejně jako obětní depozity a pohřby. Dozvíte se víc o rituálech, spjatých s pyramidami, o jejich vztahu ke kultu předků, stvoření světa, časoprostorové symbolice a kosmologii. Na závěr uvidíte nejslavnější pyramidy mayské oblasti – Chrám nápisů v Palenque a hrobku K’inich Janaab Pakala a také El Castillo v Chichén Itzá, kde je k vidění unikátní „sestup světelného hada“. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. března od 18 hodin na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu.

Foto: Christine Zenino, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic