20. června

20.06.2019

Program Apollo: Nejnádhernější dobrodružství člověka ve vesmíru

V červenci uplyne přesně půl století od přistání prvních astronautů na povrchu Měsíce. Historií amerického projektu Apollo od tragické smrti posádky Apolla 1 přes celé měsíční dobrodružství až po mimořádný projekt spolupráce kosmických velmocí na společném letu Sojuz-Apollo, vás provede Milan HalousekČeské kosmické kanceláře, předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti. Ve čtvrtek 20. června na teplické hvězdárně.

04.06.2019

Komiksy hravé i dravé

Historií komiksů od starověku až po současnost provede v úterý 4. června dětské návštěvníky Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka spisovatel, lektor a scénárista Jiří Walker Procházka. Prozradí, jaké jsou základní atributy a žánry komiksu, jaké umělecké i technické profese se při tvorbě kreslených příběhů uplatňují a přinese i řadu ukázek světových a našich komiksů.

27.11. 2014

Zvířata, magnetické pole Země a žertovná Nobelovka

Lesní inženýr a biolog Vlastimil Hart z České zemědělské univerzity představil 27. listopadu 2014 v Literární kavárně Fokus v kampusu ústecké Univerzity J. E. Purkyně svůj výzkum magnetorecepce u zvířat – především u kaprů, vodních ptáků a psů. Zároveň se podělil o své dojmy z cesty do Spojených států, kde spolu s kolegy za tento výzkum osobně převzal cenu Ig Nobel Prize, jakýsi „žertovný protipól“ vážných Nobelových cen, která se každoročně uděluje na Harvardské univerzitě. Za výzkumy, kterým se lidé nejprve smějí, ale pak přemýšlí a žasnou. Poslechněte si celé vyprávění Vlastimila Harta!

Magnetorecepce, smysl vnímat magnetické pole Země, je označovaná jako „šestý smysl“ živočichů. Výzkumný tým z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze se ve spolupráci s týmem z německé Universität Duisburg-Essen výzkumem tohoto fenoménu intenzivně zabývá již řadu let.

Porotou Ig Nobel Prize byla oceněna především práce Hartova týmu publikovaná v předním vědeckém časopise Frontiers in Zoology, věnovaná tomu, jak magnetické pole vnímají psi. Pozornost médií vzbudila především proto, že vědci měřili orientaci psů k magnetickému pólu ve chvíli, kdy jejich „pokusné objekty“ konaly potřebu, značkovaly terén – a tedy byly v klidu. Přitom se jim podařilo odhalit, že psi registrují dokonce i nepatrné kolísání magnetického pole Země při magnetických bouřích, vyvolaných slunečními erupcemi.

Zvukový záznam přednášky Vlastimila Harta.

Café Nobel se v Literární kavárně Fokus v kampusu ústecké Univerzity J. E. Purkyně uskutečnilo v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

Foto: Lenka Kosková, Café Nobel