Ústí nad Labem

12. června

České středohoří v třetihorách – a co z něj zbylo

V letech 1995 – 2010 bylo v Českém středohoří prozkoumáno a zdokumentováno přes padesát lokalit, kde se nacházejí zkamenělé pozůstatky rostlin a živočichů z období terciéru – třetihor. Jak ve čtvrtek 17. května návštěvníkům teplického Planetária prozradí (a na mnoha fotografiích ukáže) kurátor geologických sbírek a vedoucí přírodovědného oddělení Regionálního muzea v Teplicích Miroslav Radoň, došlo přitom k mnoha cenným objevům.

Bohové starého Egypta

Proč měli staroegyptští bohové zvířecí hlavy? Egyptolog Doc. Jiří Janák, Th.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vás seznámí s nejen s nejdůležitějšími božstvy, ale uslyšíte i jejich příběhy a dozvíte se, jak a proč je staří Egypťané zobrazovali. Pokud se vám žádný z bohů nebude líbit, můžete si podle vzoru Egypťanů navrhnout a nakreslit vlastního. V úterý 15. května na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Fokus kafe.

27.11. 2014

Zvířata, magnetické pole Země a žertovná Nobelovka

Lesní inženýr a biolog Vlastimil Hart z České zemědělské univerzity představil 27. listopadu 2014 v Literární kavárně Fokus v kampusu ústecké Univerzity J. E. Purkyně svůj výzkum magnetorecepce u zvířat – především u kaprů, vodních ptáků a psů. Zároveň se podělil o své dojmy z cesty do Spojených států, kde spolu s kolegy za tento výzkum osobně převzal cenu Ig Nobel Prize, jakýsi „žertovný protipól“ vážných Nobelových cen, která se každoročně uděluje na Harvardské univerzitě. Za výzkumy, kterým se lidé nejprve smějí, ale pak přemýšlí a žasnou. Poslechněte si celé vyprávění Vlastimila Harta!

Magnetorecepce, smysl vnímat magnetické pole Země, je označovaná jako „šestý smysl“ živočichů. Výzkumný tým z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze se ve spolupráci s týmem z německé Universität Duisburg-Essen výzkumem tohoto fenoménu intenzivně zabývá již řadu let.

Porotou Ig Nobel Prize byla oceněna především práce Hartova týmu publikovaná v předním vědeckém časopise Frontiers in Zoology, věnovaná tomu, jak magnetické pole vnímají psi. Pozornost médií vzbudila především proto, že vědci měřili orientaci psů k magnetickému pólu ve chvíli, kdy jejich „pokusné objekty“ konaly potřebu, značkovaly terén – a tedy byly v klidu. Přitom se jim podařilo odhalit, že psi registrují dokonce i nepatrné kolísání magnetického pole Země při magnetických bouřích, vyvolaných slunečními erupcemi.

Zvukový záznam přednášky Vlastimila Harta.

Café Nobel se v Literární kavárně Fokus v kampusu ústecké Univerzity J. E. Purkyně uskutečnilo v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

Foto: Lenka Kosková, Café Nobel