Ústí nad Labem

12. října

19.10.2017

Alchymie cizích světů aneb Malý kurz astrochemie

Děje probíhající v mezihvězdných oblacích či v atmosférách cizích hvězd a planet jsou natolik odlišné od chemie, která nás v běžném životě obklopuje, že je lze s trochou nadsázky nazvat alchymií, tedy něčím na pomezí kouzel a chemie. Na výlet k podivuhodným vzdáleným světům vás ve své přednášce pozve RNDr. Martin Ferus, Ph.D. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR v Praze. Přednáška se koná ve čtvrtek 19. října v planetáriu v Teplicích.

Tvoříme s pravěkými lidmi: Podoby experimentální archeologie

Myslíte si, že pravěké technologie byly skutečně primitivní? Z omylu se vás pokusí vyvést archeoložka Mgr. Veronika PuhačováÚstavu archeologické památkové péče středních ČechVe čtvrtek 12. října vám v rámci dalšího Café Nobel v ústeckém Fokus kafe představí různé podoby tzv. experimentální archeologie.

27.11. 2014

Zvířata, magnetické pole Země a žertovná Nobelovka

Lesní inženýr a biolog Vlastimil Hart z České zemědělské univerzity představil 27. listopadu 2014 v Literární kavárně Fokus v kampusu ústecké Univerzity J. E. Purkyně svůj výzkum magnetorecepce u zvířat – především u kaprů, vodních ptáků a psů. Zároveň se podělil o své dojmy z cesty do Spojených států, kde spolu s kolegy za tento výzkum osobně převzal cenu Ig Nobel Prize, jakýsi „žertovný protipól“ vážných Nobelových cen, která se každoročně uděluje na Harvardské univerzitě. Za výzkumy, kterým se lidé nejprve smějí, ale pak přemýšlí a žasnou. Poslechněte si celé vyprávění Vlastimila Harta!

Magnetorecepce, smysl vnímat magnetické pole Země, je označovaná jako „šestý smysl“ živočichů. Výzkumný tým z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze se ve spolupráci s týmem z německé Universität Duisburg-Essen výzkumem tohoto fenoménu intenzivně zabývá již řadu let.

Porotou Ig Nobel Prize byla oceněna především práce Hartova týmu publikovaná v předním vědeckém časopise Frontiers in Zoology, věnovaná tomu, jak magnetické pole vnímají psi. Pozornost médií vzbudila především proto, že vědci měřili orientaci psů k magnetickému pólu ve chvíli, kdy jejich „pokusné objekty“ konaly potřebu, značkovaly terén – a tedy byly v klidu. Přitom se jim podařilo odhalit, že psi registrují dokonce i nepatrné kolísání magnetického pole Země při magnetických bouřích, vyvolaných slunečními erupcemi.

Zvukový záznam přednášky Vlastimila Harta.

Café Nobel se v Literární kavárně Fokus v kampusu ústecké Univerzity J. E. Purkyně uskutečnilo v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

Foto: Lenka Kosková, Café Nobel