Tisá

23. listopadu

Vznik, současná krása a zánik pískovce

Přírodní pochody tvarují masivní křemenné pískovce do desítek forem. Skalní věže, brány a voštiny známe všichni; kdo si ale všiml, že příroda někdy tvaruje skálu do podoby bublin, vosích hnízd či tenisových míčků? Mnohé z těchto tvarů jsou vzácné, nebo se vyskytují jen vysoko nad zemí a znají je nanejvýš horolezci. RNDr. Radek Mikuláš, DSc. z Geologického ústavu AV ČR měl štěstí, že byl (a trochu stále je) horolezcem i geologem. Proto ho lze pokládat za objevitele řady drobných tvarů pískovce. Seznámí vás s nimi na přednášce z cyklu Café Nobel, která se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu přímo na úpatí pískovcových Tiských stěn, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Panspermie. Organismy v kosmu a život v meteoritech

Mohou živé bytosti přežít dlouhodobý pobyt v nehostinném kosmickém prostoru? Odpověď na tuto otázku hledáme déle než sto let. A přilétly snad dokonce kdysi dávno z vesmíru zárodky života i na naši planetu? V rámci dalšího Café Nobel o tom bude ve čtvrtek 16. listopadu povídat biolog a popularizátor vědy Mgr. Tomáš Petrásek, vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví. Přednáška se koná v teplickém planetáriu.

06.12. 2012

Magie a medicína na prahu novověku

Doktor MorV 16. a 17. století převažovalo v evropském uvažování o zdraví a nemoci stále ještě tradiční hippokratovsko-galénovské schéma tzv. humorální patologie, v rámci kterého bylo zdraví výslednicí harmonie tělesných štáv a nemoc důsledkem narušení této harmonie. Upřednostňoval se individualistický přístup k nemocnému, k jeho jedinečnému tělu a souvisejícím konkrétním potřebám. Po staletí tomuto způsobu zacházení s nemocí konkuroval systém magické léčby, spoléhající na rituál či ritualizovaný předmět, případně na sympatetické vztahy v hierarchii stvořeného světa. Historik Mgr. David Tomíček, Ph.D. z Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vám poodhalí vzájemné vztahy mezi medicínou a magií na prahu novověku a také myšlenkové pozadí vybraných magických praktik. 14.3. od 18.00 v ústeckém Fokus kafe.