Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

06.12. 2012

Magie a medicína na prahu novověku

Doktor MorV 16. a 17. století převažovalo v evropském uvažování o zdraví a nemoci stále ještě tradiční hippokratovsko-galénovské schéma tzv. humorální patologie, v rámci kterého bylo zdraví výslednicí harmonie tělesných štáv a nemoc důsledkem narušení této harmonie. Upřednostňoval se individualistický přístup k nemocnému, k jeho jedinečnému tělu a souvisejícím konkrétním potřebám. Po staletí tomuto způsobu zacházení s nemocí konkuroval systém magické léčby, spoléhající na rituál či ritualizovaný předmět, případně na sympatetické vztahy v hierarchii stvořeného světa. Historik Mgr. David Tomíček, Ph.D. z Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vám poodhalí vzájemné vztahy mezi medicínou a magií na prahu novověku a také myšlenkové pozadí vybraných magických praktik. 14.3. od 18.00 v ústeckém Fokus kafe.