21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

06.12. 2012

Magie a medicína na prahu novověku

Doktor MorV 16. a 17. století převažovalo v evropském uvažování o zdraví a nemoci stále ještě tradiční hippokratovsko-galénovské schéma tzv. humorální patologie, v rámci kterého bylo zdraví výslednicí harmonie tělesných štáv a nemoc důsledkem narušení této harmonie. Upřednostňoval se individualistický přístup k nemocnému, k jeho jedinečnému tělu a souvisejícím konkrétním potřebám. Po staletí tomuto způsobu zacházení s nemocí konkuroval systém magické léčby, spoléhající na rituál či ritualizovaný předmět, případně na sympatetické vztahy v hierarchii stvořeného světa. Historik Mgr. David Tomíček, Ph.D. z Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vám poodhalí vzájemné vztahy mezi medicínou a magií na prahu novověku a také myšlenkové pozadí vybraných magických praktik. 14.3. od 18.00 v ústeckém Fokus kafe.