16. září

16.09.2021

125 let objevu radioaktivity

První březnový den roku 1896 Henri Becquerel objevil, že jakési paprsky vycházející z uranových solí způsobují černání fotografické desky stejně, jako nedávno objevené rentgenové záření. „Becquerelovy paprsky“ se spolu s paprsky X rázem dostaly do centra pozornosti fyziků a chemiků. O cestě od jednoho snímku až k jaderné reakci bude ve čtvrtek 16. září na teplické hvězdárně povídat fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

09.09.2021

Co nevíte o historických sušárnách chmele

Český chmel je dlouhodobě považován za nejlepší na světě. Jeho pěstování ve vybraných lokalitách po staletí zásadně ovlivňovalo životy lidí i podobu krajiny a sídel. Historických staveb, které souvisely se sušením a zpracováním chmele, se u nás dochovaly tisíce. Bohužel, vinou změny technologie zpracování této plodiny jsou většinou nevyužívané, neudržované a na hranici zániku. S dokumentací sušáren chmele, s jejich specifiky a vývojem technologie pro sušení vás ve čtvrtek 9. září v ústeckém muzeu seznámí Mgr. Lucie Radová z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem a stavební historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.Filozofické fakulty ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

O projektu

Vítejte na stránkách Café Nobel! Jsme rádi, že jste si k nám našli cestu.

Café Nobel?

Café Nobel je cyklus přátelských setkání veřejnosti s vědci nad šálkem kávy. Každý měsíc zveme do Ústí nad Labem, Teplic, Děčína či Tisé na Ústecku zajímavé osobnosti ze světa vědy a prostřednictvím poutavých témat představujeme je samotné i jejich práci obyčejným lidem.

Jméno Alfreda Nobela evokuje především Nobelovu cenu, která je udělována za nejpřínosnější objevy napříč všemi oblastmi vědecko-výzkumné činnosti, a proto jsme si jej vypůjčili i my. Témata Café Nobel křižují přírodovědné i humanitní obory, které se mimo jiné snažíme ukazovat ve vzájemných souvislostech.

Věda u kávy

Nad dobrou kávou, čajem nebo vínem se diskutuje lépe o čemkoliv, nejen o vědě. Chceme, abyste si z našich setkání odnášeli po všech stránkách příjemný zážitek, a proto pořádáme Café Nobel vždy tam, kde vám nějakou tu dobrotu připraví s láskou a s úsměvem. V Ústí nad Labem je to kavárna a chráněná dílna Bárka kafe, v Děčíně kulturní kavárna Coffee & Books, v Tisé kavárna a restaurace Refugio a v Teplicích na hvězdárně vám espresso či jinou pochutinu naservírují sami hvězdáři.

Otevřená univerzita, otevřená věda

V letech 2012-2014 bylo Café Nobel jednou z klíčových aktivit projektu CZ.1.07.2.3.00/35.0044 „Otevřená univerzita, otevřená věda", který realizovala Univerzita J. E. Purkyně. Projekt byl spolufinancován Evropským sociálním fondem a Státním rozpočtem České republiky.

Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání

V letech 2014-2015 bylo Café Nobel jednou z klíčových aktivit projektu reg. č. OP VK CZ.1.07/2.3.00/45.0034. Jak název napovídá, cílem tohoto projektu bylo připravit pro pedagogické pracovníky z praxe a studenty pedagogických oborů zázemí pro získávání kompetencí k efektivnímu vzdělávání žáků 1. i 2. stupně ZŠ i studentů SŠ v přírodovědných a technických oborech.

Přátelská setkání s vědou

DSC_0007 b