15. srpna

15.08.2024

Fyzika piva

Pivo, to není jen nápoj! Zajímá vás, proč má pivo pěnu? Kde se bere jeho barva? Jak poznat, jestli je plechovka piva natlakovaná? Jak pomocí piva porozumět celé řadě fyzikálních jevů a zákonů? V přednášce částicového fyzika a popularizátora vědy Mgr. Martina Rybáře, Ph.D. z pražské Univerzity Karlovy, doplněné sérií experimentů, uslyšíte nejen odpovědi na tyto otázky. Ve čtvrtek 15. srpna v ústeckém muzeu!

18.07.2024

Nano-Atto – na velikosti a rychlosti záleží aneb Proč potřebujeme rychle měřit v nanosvětě?

Vesmír nás fascinuje nejen svojí krásou, ale zejména rozlehlostí: jednotlivé objekty často dělí mnoho astronomických jednotek prázdného prostoru. V rámci Café Nobel, které bude ve čtvrtek 18. července hostit hvězdárna v Teplicích, se spolu s doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem ponoříme do naprosto odlišného světa. Mohli bychom jej označit za protipól vesmíru, neboť vzdálenosti mezi jeho „obyvateli“ je na první pohled naprosto zanedbatelná.

Vítejte na stránkách Café Nobel! Jsme rádi, že jste si k nám našli cestu.

Café Nobel?

Café Nobel je cyklus přátelských setkání veřejnosti s vědci nad šálkem kávy. Každý měsíc zveme do Ústí nad Labem, Teplic, Děčína či Tisé na Ústecku zajímavé osobnosti ze světa vědy a prostřednictvím poutavých témat představujeme je samotné i jejich práci obyčejným lidem.

Jméno Alfreda Nobela evokuje především Nobelovu cenu, která je udělována za nejpřínosnější objevy napříč všemi oblastmi vědecko-výzkumné činnosti, a proto jsme si jej vypůjčili i my. Témata Café Nobel křižují přírodovědné i humanitní obory, které se mimo jiné snažíme ukazovat ve vzájemných souvislostech.

Věda u kávy

Nad dobrou kávou, čajem nebo vínem se diskutuje lépe o čemkoliv, nejen o vědě. Chceme, abyste si z našich setkání odnášeli po všech stránkách příjemný zážitek, a proto pořádáme Café Nobel vždy tam, kde vám nějakou tu dobrotu připraví s láskou a s úsměvem. V Ústí nad Labem je to kavárna a chráněná dílna Bárka kafe, v Děčíně kulturní kavárna Coffee & Books, v Tisé kavárna a restaurace Refugio a v Teplicích na hvězdárně vám espresso či jinou pochutinu naservírují sami hvězdáři.

Otevřená univerzita, otevřená věda

V letech 2012-2014 bylo Café Nobel jednou z klíčových aktivit projektu CZ.1.07.2.3.00/35.0044 „Otevřená univerzita, otevřená věda", který realizovala Univerzita J. E. Purkyně. Projekt byl spolufinancován Evropským sociálním fondem a Státním rozpočtem České republiky.

Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání

V letech 2014-2015 bylo Café Nobel jednou z klíčových aktivit projektu reg. č. OP VK CZ.1.07/2.3.00/45.0034. Jak název napovídá, cílem tohoto projektu bylo připravit pro pedagogické pracovníky z praxe a studenty pedagogických oborů zázemí pro získávání kompetencí k efektivnímu vzdělávání žáků 1. i 2. stupně ZŠ i studentů SŠ v přírodovědných a technických oborech.

Přátelská setkání s vědou

DSC_0007 b