Tisá

1. listopadu

Jádro v Česku - energetická současnost a budoucnost naší země

Naše republika provozuje šest jaderných reaktorů na výrobu elektřiny a chce stavět další. Přitom elektřinu exportujeme a sousední Německo reaktory odstavuje. V Česku máme tři výzkumné reaktory, dotované vládou, a přitom stavíme čtvrtý. Má to pro naši zemi smysl?

Jaderný vědec doc. Ing. Radek Škoda, Ph.D., ředitel Intercontinental Nuclear Institute, se ve čtvrtek 18. října na teplické hvězdárně pokusí odpovědět na několik zásadních otázek, které jsou s jadernou energetikou spjaté.

16.10.2018

Kam zmizela tma?

Ve městech ji už nenajdeme. Kam se poděla – a kam se ztratily hvězdy? Kdo za to může a proč není dobře, když se v noci zbytečně svítí? S detektivem Temnorádem to (snad) zjistíme. Velké detektivní pátrání po noční tmě, určené především dětem, povede astronom Pavel Suchan Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Café Nobel Bez kofeinu se uskuteční v úterý 16. října v ústecké kavárně Bárka (dříve Fokus) kafe.

14.12. 2017

Výroba lithia – světová praxe a česká realita

Lithium, nejlehčí z alkalických kovů, je dnes předmětem neutuchajících diskusí i sporů. Chcete získat přehled o jeho současné světové výrobě a možném budoucím vývoji na trhu s lithiem? Pak určitě přijďte ve čtvrtek 14. prosince do ústeckého Fokus kafe! Ing. Vu Nguyen Hong, Ph.D. z Ústavu korozního inženýrství a kovového materiálu VŠCHT v Praze představí svůj výzkum získávání lithia z Li-slíd a potenciální využití této nerostné suroviny k průmyslové výrobě lithných sloučenin v Čechách.

Odpovědi na ožehavé otázky ohledně lithia a jeho těžby nabídne chemik Vu Nguyen Hong v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – od 18 hodin.

Ilustrační foto: Vu Nguyen Hong, archiv