21. prosince

VZLUSAT-1: Česká technologická nanodružice ve vesmíru

Od konce června letošního roku obíhá po polární dráze kolem Země v pořadí sedmá česká nebo československá družice. Jmenuje se VZLUSAT-1 a je to naše první technologická nanodružice typu CubeSat. Ve spolupráci s českými soukromými firmami a univerzitami ji vyvinuli a zkonstruovali ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v Praze. Vedoucím projektu VZLUSAT-1 je kosmický inženýr ing. Vladimír Dániel, Ph.D., který jej ve čtvrtek 21. prosince představí na Café Nobel v teplickém planetáriu.

Výroba lithia – světová praxe a česká realita

Lithium, nejlehčí z alkalických kovů, je dnes předmětem neutuchajících diskusí i sporů. Chcete získat přehled o jeho současné světové výrobě a možném budoucím vývoji na trhu s lithiem? Pak určitě přijďte ve čtvrtek 14. prosince do ústeckého Fokus kafe! Ing. Vu Nguyen Hong, Ph.D. z Ústavu korozního inženýrství a kovového materiálu VŠCHT v Praze představí svůj výzkum získávání lithia z Li-slíd a potenciální využití této nerostné suroviny k průmyslové výrobě lithných sloučenin v Čechách.

06.06. 2017

Když je lev těžší než slon

Na naší planetě žijí tisíce zvířecích druhů, kterým hrozí vyhynutí. Proč to tak je a co můžeme dělat pro to, aby na světě nezbyla jen zvířata v zoo? Proč potřebují ohrožená zvířata naši péči – a proč se o ně zajímají i čeští vědci? Na dalším Café Nobel Bez kofeinu, určeném především dětem a mládeži, budou o své práci na ochraně kriticky ohrožených druhů v tropických oblastech vyprávět Ing. Pavla Jůnková Vymyslická, Ph.D. a Mgr. Tomáš Jůnek z České zemědělské univerzity v Prazev úterý 6. června v ústecké kavárně Fokus kafe.

Povídání bude doprovázeno poutavými fotografiemi, a když zbude čas, zahrajeme si hru.

Café Nobel Bez kofeinu s Pavlou Jůnkovou Vymyslickou a Tomášem Jůnkem začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto © Tomáš Jůnek