21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

06.06. 2017

Když je lev těžší než slon

Na naší planetě žijí tisíce zvířecích druhů, kterým hrozí vyhynutí. Proč to tak je a co můžeme dělat pro to, aby na světě nezbyla jen zvířata v zoo? Proč potřebují ohrožená zvířata naši péči – a proč se o ně zajímají i čeští vědci? Na dalším Café Nobel Bez kofeinu, určeném především dětem a mládeži, budou o své práci na ochraně kriticky ohrožených druhů v tropických oblastech vyprávět Ing. Pavla Jůnková Vymyslická, Ph.D. a Mgr. Tomáš Jůnek z České zemědělské univerzity v Prazev úterý 6. června v ústecké kavárně Fokus kafe.

Povídání bude doprovázeno poutavými fotografiemi, a když zbude čas, zahrajeme si hru.

Café Nobel Bez kofeinu s Pavlou Jůnkovou Vymyslickou a Tomášem Jůnkem začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto © Tomáš Jůnek