20. července

17.08.2017

Čeští jeskyňáři v Zemi draka

Naši speleologové zahájili v loňském roce průzkum dosud neznámých krasových oblastí v provincii Ša-an-si (Sha'anxi) ve střední Číně. Jejich objevy, ale také úskalí, spjatá s jeskyňařením v tomto speleology nepříliš probádaném regionu, vám představí jeden z účastníků českých speleologických expedic do Číny, Mgr. Michal Filippi, Ph.D.Geologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 17. srpna v teplickém planetáriu.

20.07.2017

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 20. července do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

06.06. 2017

Když je lev těžší než slon

Na naší planetě žijí tisíce zvířecích druhů, kterým hrozí vyhynutí. Proč to tak je a co můžeme dělat pro to, aby na světě nezbyla jen zvířata v zoo? Proč potřebují ohrožená zvířata naši péči – a proč se o ně zajímají i čeští vědci? Na dalším Café Nobel Bez kofeinu, určeném především dětem a mládeži, budou o své práci na ochraně kriticky ohrožených druhů v tropických oblastech vyprávět Ing. Pavla Jůnková Vymyslická, Ph.D. a Mgr. Tomáš Jůnek z České zemědělské univerzity v Prazev úterý 6. června v ústecké kavárně Fokus kafe.

Povídání bude doprovázeno poutavými fotografiemi, a když zbude čas, zahrajeme si hru.

Café Nobel Bez kofeinu s Pavlou Jůnkovou Vymyslickou a Tomášem Jůnkem začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto © Tomáš Jůnek