Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

06.06. 2017

Když je lev těžší než slon

Na naší planetě žijí tisíce zvířecích druhů, kterým hrozí vyhynutí. Proč to tak je a co můžeme dělat pro to, aby na světě nezbyla jen zvířata v zoo? Proč potřebují ohrožená zvířata naši péči – a proč se o ně zajímají i čeští vědci? Na dalším Café Nobel Bez kofeinu, určeném především dětem a mládeži, budou o své práci na ochraně kriticky ohrožených druhů v tropických oblastech vyprávět Ing. Pavla Jůnková Vymyslická, Ph.D. a Mgr. Tomáš Jůnek z České zemědělské univerzity v Prazev úterý 6. června v ústecké kavárně Fokus kafe.

Povídání bude doprovázeno poutavými fotografiemi, a když zbude čas, zahrajeme si hru.

Café Nobel Bez kofeinu s Pavlou Jůnkovou Vymyslickou a Tomášem Jůnkem začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto © Tomáš Jůnek