15.06. 2017

Pilotované lety za nízkou oběžnou dráhu

V současnosti dominuje pilotovaným kosmickým letům a výzkumu v podmínkách mikrogravitace trvale osídlená Mezinárodní vesmírná stanice na nízké oběžné dráze. V dohledné budoucnosti se však lidé chystají k Měsíci a později snad i dál. Současné i budoucí plány kosmických agentur vám přiblíží Michal VáclavíkČeské kosmické kanceláře. V úterý 15. června od 18 hodin v prostorách teplického planetária.

Za Mezinárodní vesmírnou stanicí následuje s dalekým odstupem čínská stanice TG-2 a občas vypuštěné jednorázové nepilotované návratové družice řady Foton, Bion, Shijian či malé družice spadající spíše než do kategorie vědeckých mezi technologické a studentské. O nutnosti zachovat na nízké oběžné dráze pilotovanou infrastrukturu pro pokračování dosavadního výzkumu není třeba diskutovat. Doprava a zajištění této infrastruktury však přejde v příští dekádě pravděpodobně z velké míry na soukromé společnosti. Kosmické agentury se tak nyní dívají dále a plánují pilotované výpravy a dlouhodobé pobyty člověka ve větší vzdálenosti než je nízká oběžná dráha kolem Země.

Stěžejní část agenturního výzkumu a vývoje se přesouvá do oblasti v blízkosti Měsíce, kde v příštím desetiletí vznikne nová mezinárodní kosmická stanice. Na ní bude pokračovat dlouhodobý výzkum vlivu kosmického prostředí na člověka včetně vlivu záření. Člověk je u pilotovaných kosmických letů stěžejní, kritický, ale také v mnoha ohledech slabý článek. Kosmická stanice u Měsíce bude sloužit také k ověření technologií pro následné cesty na povrch Měsíce a k Marsu. V současné době je rozpracováno několik plánů na stavbu stanice se zapojením NASA, Roskosmosu, ESA a japonské kosmické agentury JAXA.

Café Nobel s Michalem Václavíkem začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

Přednáška se koná v prostorách Planetária v Koperníkově ulici v Teplicích (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě roku 2018.

Ilustrační foto: Pixabay.com