Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

15.06. 2017

Pilotované lety za nízkou oběžnou dráhu

V současnosti dominuje pilotovaným kosmickým letům a výzkumu v podmínkách mikrogravitace trvale osídlená Mezinárodní vesmírná stanice na nízké oběžné dráze. V dohledné budoucnosti se však lidé chystají k Měsíci a později snad i dál. Současné i budoucí plány kosmických agentur vám přiblíží Michal VáclavíkČeské kosmické kanceláře. V úterý 15. června od 18 hodin v prostorách teplického planetária.

Za Mezinárodní vesmírnou stanicí následuje s dalekým odstupem čínská stanice TG-2 a občas vypuštěné jednorázové nepilotované návratové družice řady Foton, Bion, Shijian či malé družice spadající spíše než do kategorie vědeckých mezi technologické a studentské. O nutnosti zachovat na nízké oběžné dráze pilotovanou infrastrukturu pro pokračování dosavadního výzkumu není třeba diskutovat. Doprava a zajištění této infrastruktury však přejde v příští dekádě pravděpodobně z velké míry na soukromé společnosti. Kosmické agentury se tak nyní dívají dále a plánují pilotované výpravy a dlouhodobé pobyty člověka ve větší vzdálenosti než je nízká oběžná dráha kolem Země.

Stěžejní část agenturního výzkumu a vývoje se přesouvá do oblasti v blízkosti Měsíce, kde v příštím desetiletí vznikne nová mezinárodní kosmická stanice. Na ní bude pokračovat dlouhodobý výzkum vlivu kosmického prostředí na člověka včetně vlivu záření. Člověk je u pilotovaných kosmických letů stěžejní, kritický, ale také v mnoha ohledech slabý článek. Kosmická stanice u Měsíce bude sloužit také k ověření technologií pro následné cesty na povrch Měsíce a k Marsu. V současné době je rozpracováno několik plánů na stavbu stanice se zapojením NASA, Roskosmosu, ESA a japonské kosmické agentury JAXA.

 

Café Nobel s Michalem Václavíkem začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

 

Přednáška se koná v prostorách Planetária v Koperníkově ulici v Teplicích (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě roku 2018.

 

Ilustrační foto: Pixabay.com


  © 2012 UJEP