Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

10.11. 2016

Jsou letadla bezpečná?

Letectví je stále se rozvíjející oblastí dopravy a čím dál vyhledávanějším způsobem cestování. Právě proto se však letadla často stávají terčem teroristických útoků. Jakýkoliv podobný incident vyvolá mezi cestujícími pochybnosti, zda je letecká doprava opravdu nejbezpečnějším druhem dopravy, jak se často říká. Povídat si o tom budeme ve čtvrtek 10. listopadu v ústeckém Fokus kafe. Ing. Ota HajzlerFakulty dopravní ČVUT v Praze se ve své přednášce zaměří také na obecné vysvětlení terorismu a popis základních protiteroristických opatření.

Součástí přednášky bude i ukázka zakázaných předmětů, které se nesmějí vnášet do letadel a ukázka vybavení bezpečnostních sborů. Café Nobel s Otou Hajzlerem začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Ilustrační fotografie: ThePixelman, Pixabay.com, licence CC0 Public Domain