21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

10.11. 2016

Jsou letadla bezpečná?

Letectví je stále se rozvíjející oblastí dopravy a čím dál vyhledávanějším způsobem cestování. Právě proto se však letadla často stávají terčem teroristických útoků. Jakýkoliv podobný incident vyvolá mezi cestujícími pochybnosti, zda je letecká doprava opravdu nejbezpečnějším druhem dopravy, jak se často říká. Povídat si o tom budeme ve čtvrtek 10. listopadu v ústeckém Fokus kafe. Ing. Ota HajzlerFakulty dopravní ČVUT v Praze se ve své přednášce zaměří také na obecné vysvětlení terorismu a popis základních protiteroristických opatření.

Součástí přednášky bude i ukázka zakázaných předmětů, které se nesmějí vnášet do letadel a ukázka vybavení bezpečnostních sborů. Café Nobel s Otou Hajzlerem začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Ilustrační fotografie: ThePixelman, Pixabay.com, licence CC0 Public Domain