16. září

16.09.2021

125 let objevu radioaktivity

První březnový den roku 1896 Henri Becquerel objevil, že jakési paprsky vycházející z uranových solí způsobují černání fotografické desky stejně, jako nedávno objevené rentgenové záření. „Becquerelovy paprsky“ se spolu s paprsky X rázem dostaly do centra pozornosti fyziků a chemiků. O cestě od jednoho snímku až k jaderné reakci bude ve čtvrtek 16. září na teplické hvězdárně povídat fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

09.09.2021

Co nevíte o historických sušárnách chmele

Český chmel je dlouhodobě považován za nejlepší na světě. Jeho pěstování ve vybraných lokalitách po staletí zásadně ovlivňovalo životy lidí i podobu krajiny a sídel. Historických staveb, které souvisely se sušením a zpracováním chmele, se u nás dochovaly tisíce. Bohužel, vinou změny technologie zpracování této plodiny jsou většinou nevyužívané, neudržované a na hranici zániku. S dokumentací sušáren chmele, s jejich specifiky a vývojem technologie pro sušení vás ve čtvrtek 9. září v ústeckém muzeu seznámí Mgr. Lucie Radová z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem a stavební historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.Filozofické fakulty ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

10.11. 2016

Jsou letadla bezpečná?

Letectví je stále se rozvíjející oblastí dopravy a čím dál vyhledávanějším způsobem cestování. Právě proto se však letadla často stávají terčem teroristických útoků. Jakýkoliv podobný incident vyvolá mezi cestujícími pochybnosti, zda je letecká doprava opravdu nejbezpečnějším druhem dopravy, jak se často říká. Povídat si o tom budeme ve čtvrtek 10. listopadu v ústeckém Fokus kafe. Ing. Ota HajzlerFakulty dopravní ČVUT v Praze se ve své přednášce zaměří také na obecné vysvětlení terorismu a popis základních protiteroristických opatření.

Součástí přednášky bude i ukázka zakázaných předmětů, které se nesmějí vnášet do letadel a ukázka vybavení bezpečnostních sborů. Café Nobel s Otou Hajzlerem začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Ilustrační fotografie: ThePixelman, Pixabay.com, licence CC0 Public Domain