21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

29.05. 2014

Kuiperův pás: Terra incognita naší soustavy

kuiperZa oběžnou drahou ledového obra Neptunu se nachází dosud pramálo probádaná oblast ledových a kamenných těles, z nichž nejslavnější je trpasličí planeta Pluto se svým souputníkem Charonem. Můžeme tam však nalézt celou řadu trpasličích planet, planetek i komet. Nacházejí se tam mnohá ze zdaleka nejpodivnějších těles, jaká v naší soustavě vůbec známe - a zároveň možné klíče k poznání dávné historie i daleké budoucnosti sluneční soustavy. O Kuiperově pásu bude v teplickém Café Nobel vyprávět Julie Nováková.