17. ledna

Andrew Feustel: S Krtečkem ve vesmíru

Půl roku strávil americký astronaut Andrew Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS ve společnosti české pohádkové postavičky – Krtečka. Viděli spolu 3152 východů Slunce a volným vesmírem uletěli 134 miliony kilometrů. Co dalšího spolu zažili? O tom bude v úterý 12. února na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka vyprávět odborník na kosmonautiku Milan HalousekČeské kosmické kanceláře.

Jak rostliny zabydlily souš?

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? Informace o nich nám dnes zprostředkovává nejen paleontologie, ale také pokroky moderní genetiky, která odhaluje genetickou informaci žijících druhů. Od buněčného biologa Mgr. Stanislava VosolsoběPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte, jakým způsobem můžeme z této genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Ve čtvrtek 17. ledna na teplické hvězdárně.

03.06. 2013

Kosmonautika převážně nevážně

_MG_0470.JPGDěti už vědí, co dělají kosmonauti, když se nikdo nedívá. Prozradil jim to Milan Halousek z České kosmické kanceláře na květnovém Café Nobel Bez kofeinu. Dozvěděly se například, jak a co kosmonauti jí, jak spí, jak se myjí resp. spíše nemyjí, jak se chodí ve vesmíru na záchod a co tam vlastně dělají.

Průvodcem jim byl, kromě Milana Halouska samozřejmě, slavný Krteček, kterého vzal astronaut Andrew Feustel s sebou do vesmíru. Jak se tam měl, se můžete podívat v prezentaci Milana Halouska a jak se měly děti na našem Café Nobel zjistíte z přiložené galerie. :) Záznam besedy si můžete poslechnout zde.