21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

15.04. 2013

Bez kofeinu: Co dělají kosmonauti, když se nikdo nedívá?

kosmonautiLétat do kosmu je zodpovědné a nebezpečné povolání – i při něm si však kosmonauti najdou čas na zábavu a odreagování. Jak kosmonauti odpočívají, relaxují a baví se? Jak si připravují oběd a proč v kabině nesmí poletovat drobky a kapičky vody? A jak se jim na kosmické stanici spí? Nepracovním životem kosmonautů vás provede Milan Halousek z České kosmické kanceláře – spolu s Krtečkem, který byl v roce 2011 s americkým astronautem Andrewem Feustelem na Mezinárodní kosmické stanici ISS. 23. května od 16.30 v Café Nobel bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe.