19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

15.04. 2013

Bez kofeinu: Co dělají kosmonauti, když se nikdo nedívá?

kosmonautiLétat do kosmu je zodpovědné a nebezpečné povolání – i při něm si však kosmonauti najdou čas na zábavu a odreagování. Jak kosmonauti odpočívají, relaxují a baví se? Jak si připravují oběd a proč v kabině nesmí poletovat drobky a kapičky vody? A jak se jim na kosmické stanici spí? Nepracovním životem kosmonautů vás provede Milan Halousek z České kosmické kanceláře – spolu s Krtečkem, který byl v roce 2011 s americkým astronautem Andrewem Feustelem na Mezinárodní kosmické stanici ISS. 23. května od 16.30 v Café Nobel bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe.