Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

18.07. 2013

Kde hledat mimozemšťany – a jak asi vypadají?

et mimozemstanMimozemšťané jsou dnes všude. Točí se o nich filmy i celé televizní seriály, jsou hrdiny vědeckofantastických povídek a románů, obklopují nás dokonce i jako hračky a reklamní maskoti. Mají desítky podob – jedno však o nich stále nevíme: existují doopravdy, nebo jen v naší fantazii? Kde bychom na ně mohli narazit? Byli by nám podobní nebo by vypadali úplně jinak? O tom všem bude ve čtvrtek 26. září od 16:30 v ústeckém Fokus kafe vyprávět biolog Tomáš Petrásek z  Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v rámci Café Nobel bez kofeinu. Pořad je určen dětem od 8 do 15 let. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu dětí.